MBA - międzynarodowy standard kształcenia menedżerów

Mury Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu opuścili właśnie kolejni absolwenci najbardziej prestiżowych studiów menedżerskich. W sobotę, 7 grudnia odbyło się rozdanie dyplomów i bal absolwenta MBA - jubileuszowe, bo program MBA na ZPSB ma już 15 lat. Przez lata Szkoła wykształciła ponad 400 menedżerów z tytułami MBA.

Master of Business Administration - ten tytuł otwiera drzwi do najwyższych stanowisk menedżerskich na całym świecie. Choć do niedawna jeszcze wydawał się w naszym kraju niemal nieosiągalny, wraz z rosnącą dostępnością programow MBA w Polsce, jego prestiż i znaczenie dla perspektyw kariery nie słabną wcale.

Tytuł MBA starają się zdobyć przede wszystkim ci, którzy chcą być bardziej efektywni w biznesie, menedżerowie czy prezesi firm. Duże przedsiębiorstwa delegują na studia MBA kadrę najwyższego szczebla. Samym warunkiem dostania się na te studia jest doświadczenie zawodowe i stanowisko kierownicze. Dwa lata wymagających, intensywnych studiów, a w zamian absolwenci uzyskują nie tylko prestiżowy tytuł, ale przede wszystkim gruntowną wiedzę z zakresu zarządzania. Nie do przecenienia są także nawiązane tu kontakty prywatne i zawodowe - wszyscy bowiem słuchacze należą do najwyższej kadry menedżerskiej i biznesowej regionu oraz kraju.

Zachodniopomorska Szkoła Biznesu wprowadziła MBA na regionalny rynek jako pierwsza, już w 1998 roku. Od tego czasu wykształciła już ponad 400 menedżerów z tym tytułem. Ważnym elementem programu tych studiów jest ich wymiar praktyczny. Zajęcia prowadzą praktycy z biznesu, a także gościnni wykładowcy z zagranicy. Menedżerowie ćwiczą się np. w etykiecie biznesowej czy strategiach inwestycji kapitału. Program zamyka sesja wyjazdowa w ośrodku SPA. Nie jest to jednak wypoczynek, tylko końcowy praktyczny projekt na funkcjonującym przedsiębiorstwie, dla którego słuchacze przygotowują rzeczywistą analizę biznesową i plan restrukturyzacji.

- "Dzięki MBA uświadomiłam sobie, jak złożone bywają menedżerskie decyzje. Uważam, że gdy ktoś chce sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem powinien takie studia ukończyć " - podsumowuje absolwentka MBA Anna Pszonka, która jeszcze w trakcie studiów dostała kontrakt z firmy ADB do Tajpej i obecnie mieszka na Tajwanie.

- "Pamiętam początek naszego MBA - najpierw osobiste niedowierzanie, że dostałam się na tak elitarne studia, podobne odczucia współstudiujących, bo jak się okazało konkurencja na naborze była duża, podziw i uznanie znajomych spoza tego kręgu. Potem intensywność MBA, cały nakład pracy i czasu im poświęcony. Bardzo dużo dała mi też sesja wyjazdowa i praca na żywym organizmie firmy, w rzeczywistych warunkach najlepiej weryfikuje się wiedzę " - wspomina dalej pani Ania.

Absolwenci MBA Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu zasilają kierownictwa ważnych przedsiębiorstw i instytucji regionu, a także prowadzą własne biznesy. Wśród nich są np.: kanclerz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor w Z.Ch. Police, pierwsza oficer samolotów LOT, dyrektor w warszawskich Złotych Tarasach, członek zarządu Home.pl, były wojewoda zachodniopomorski.

Na całym świecie funkcjonuje kilkaset programów MBA, z czego kilkadziesiąt w Polsce. Pod względem dostępności programów MBA, Szczecin znajduje się w czołówce kraju, aż na 5. miejscu po Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. Program Executive MBA w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu, posiadający jako jedyny w Szczecinie i jeden z niewielu w kraju, klasę ratingową "profesjonalną plus", zajmuje też 16. pozycję w Polsce, wg tegorocznego rankingu Book of Lists, publikowanego na łamach Warsaw Business Journal.

* * *

Początki funkcjonowania MBA w Szczecinie nie były łatwe - tak np. wspominali to rektor senior oraz obecna rektor w filmie jubileuszowym Szkoły "20 lat ZPSB - to dopiero początek":

Aneta Zelek: "Rektor Olejniczak łapie mnie na korytarzu, mówi 'choć tu Zelek, otworzymy MBA'. Słuchajcie, to były czasy, kiedy ludzie w Polsce nie potrafili odróżnić MBA od ligi amerykańskiej koszykówki. "

Wojciech Olejniczak: "Szła po korytarzu, sama się napatoczyła... Wziąłem ją do siebie i mówię 'Pani Aneto, musi pani zrobić MBA'. Nie pamiętam, czy ona stała, w każdym razie usiadła z wrażenia i... i już wiedziałem, że to zrobi. "

Aneta Zelek: "Ja sama nie do końca byłam pewna tego, co oznacza skrót MBA... Kiedy mnie rektor spotkał na korytarzu, to był rok 1996, a w 1998 we wrześniu otwieraliśmy pierwszą grupę słuchaczy MBA. "

Film do obejrzenia w Internecie

Więcej o: