Arkusze do części matematyczno-przyrodniczej próbnego egzaminu gimnazjalnego z Operonem oraz oficjalne klucze odpowiedzi opublikujemy jutro o godzinie 11. Jednak już teraz można porównać swoje rozwiązania w komentarzach pod poniższymi artykułami:
Matematyka, próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2014 [wasze odpowiedzi] .
Przedmioty przyrodnicze, próbny egzamin gimnazjalny z Operonem 2014 [wasze odpowiedzi] .
Arkusze i klucze odpowiedzi zostaną opublikowane jutro o godz. 11. Będzie można je znaleźć w serwisie Edulandia.pl - zobacz odpowiedzi próbnego egzaminu gimnazjalnego z Operonem 2014 . O godz. 10 znajdziecie odpowiedzi na stronie giełdagimnazjalna.pl .
Bezpośrednio po egzaminie w komentarzach pod tekstem dotyczącym konkretnego egzaminu będziecie mogli porozmawiać o swoich odpowiedziach oraz ponarzekać na trudność zadań. Powiecie, jak Wam poszło, co Wam się nie podobało, jakich wyników się spodziewacie. Wsparcie 24 godziny na dobę!
Dyskutuj o egzaminie gimnazjalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Gimnazjalipsa" .
Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego zostaje bezpłatnie przygotowany próbny egzamin maturalny dla uczniów gimnazjum w całej Polsce. Próbne egzaminy gimnazjalne z Operonem z lat ubiegłych można znaleźć w bazie testów na stronach Edulandia.pl - Egzamin gimnazjalny - baza egzaminów gimnazjalnych .
Arkusze egzaminacyjne są przygotowywane przez doświadczonych egzaminatorów o wysokich kwalifikacjach. Gwarantuje to zapewnienie najwyższych standardów próbnego egzaminu gimnazjalnego.
Udział w próbnym egzaminie gimnazjalnym z Operonem nie jest obowiązkowy. Szkoły, które zgłosiły chęć swojego uczestnictwa w akcji, dały tym samym swoim uczniom kolejną szansę na sprawdzenie swojej wiedzy. Gimnazjaliści mają również okazję zmierzyć się z realiami egzaminu, który przyjdzie im napisać w kwietniu.
Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą.
Zadania z przedmiotów przyrodniczych są zadaniami zamkniętymi. W nowej formie egzaminu gimnazjalnego jest mniej zadań z algorytmów i z umiejętności posługiwania się nimi. Pojawi się natomiast więcej zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Egzamin z części matematyczno-przyrodniczej również trwa 150 minut. W ubiegłym roku próbny egzamin gimnazjalny z Operonem z części matematyczno-przyrodniczej okazał się dość trudny. Uczniowie otrzymywali średnio 49 proc. punktów z matematyki.
Z przedmiotów przyrodniczych wynik ten wyniósł 46,3 proc. Uczniowie trzeciej klasy gimnazjum otrzymywali średnio 57,1 punktów z matematyki. Natomiast z przedmiotów przyrodniczych średni wynik wynosił 59,1 proc. punktów. Trzeba przyznać, że to mało zadowalający wynik. Gimnazjaliści najwięcej problemów mieli z zadaniami, gdzie trzeba było wykazać się umiejętnością wyprowadzania wniosku z prostego układu przesłanek. Zdający mieli również problem z rozumowaniem i argumentacją poszczególnych zadań. Najłatwiejsze okazały się zadania wymagające np. odczytania diagramu procentowego.
Próbny egzamin z matematyki najlepiej napisali uczniowie z województwa małopolskiego (59,4 proc.). Nieco gorzej poszło uczniom z województwa dolnośląskiego. Tu średni wynik zdawalności wyniósł 53,9 proc. Próbny egzamin gimnazjalny z Operonem ma wskazać uczniom, nad czym muszą jeszcze popracować, by w przyszłości uzyskać zadowalający wyniki i dostać się do wybranej przez siebie szkoły średniej. Chociaż egzaminu gimnazjalnego nie można nie zdać, warto wyposażyć się w wiedzę i umiejętności, które z pewnością będą stanowić bazę podczas dalszej edukacji.
źródło: Okazje.info