Próbna matura z języka polskiego. Kiedy odpowiedzi?

Próbną maturę z języka polskiego uczniowie napiszą 26 listopada. W trakcie trwania próbnej matury z Operonem, maturzyści będą mogli sprawdzić stan swojej wiedzy przed majowym egzaminem dojrzałości. Odpowiedzi i arkusze do próbnej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym opublikujemy 27 listopada o godzinie 11.00.

Już jutro tegoroczni maturzyści o godz. 9 przystąpią do matury próbnej z języka polskiego na poziomie podstawom. Próbna matura z Operonem odbywa się w warunkach identycznych jak egzamin majowy, w związku z tym, uczniowie będą mieli przeznaczone 170 minut na napisanie języka polskiego na poziomie podstawowym. Matura z Operonem po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku. Cieszy się ogromną popularnością. Obecnie przystępuje do niej prawie 90 % tegorocznych maturzystów.

Próbna matura z Operonem, język polski - kiedy odpowiedzi?

Arkusze maturalne oraz oficjalne klucze odpowiedzi zostaną opublikowane jutro o godz. 11.00 WYŁĄCZNIE na stronach serwisów Edulandia.pl oraz www.gieldamaturalna.pl .

 

Natomiast już dziś możecie skonsultować swoje rozwiązania do poszczególnych zadań matury próbnej z języka polskiego. W komentarzach możecie umieszczać swoje wątpliwości, wnioski, wszystko to, co pozwoli Wam uzyskać odpowiedź na nurtujące Was pytania: [Wasze odpowiedzi] .

Dziel się opiniami , odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z maturą próbną na facebookowym fanpage'u. Tutaj z innymi maturzystami możecie przygotować się do matury próbnej oraz podzielić się swoimi opiniami, przeanalizować i przedyskutować rozwiązania zadań. - "Ożesz w matuę" .

Próbna matura z języka polskiego - czym zaskoczyła uczniów w zeszłym roku?

Jak co roku, maturzyści zastanawiają się, jaka lektura będzie motywem przewodnim podczas tegorocznej edycji próbnej matury z Operonem. W ubiegłym roku maturzyści mieli do wyboru jeden z następujących tematów:

Kobiety upadłe. Analizując i interpretując podane fragmenty "Lalki" B. Prusa oraz "Zbrodni i Kary" F. Dostojewskiego, scharakteryzuj bohaterki oraz przedstaw stosunek innych ludzi do nich. Wykorzystując znajomość obu utworów.

Dokonaj analizy i interpretacji podanych utworów Juliana Tuwima. Scharakteryzuj podmiot liryczny wiersza Poezja, określ i przedstaw jego poglądy dotyczące poezji. Zwróć uwagę na związek wiersza "Ranyjulek" z pierwszym tekstem.

W zeszłym roku dość problematyczna okazała się "Lalka" Bolesława Prusa. Problem polega na tym, że w wyimku z "Lalki" nie pojawiło się imię bohaterki, której dotyczył. Dlatego duża liczba maturzystów stwierdziła, że ów fragment dotyczy opisu Izabeli Łęckiej. W efekcie to ją porównywali z Sonią ze "Zbrodni i Kary". W rzeczywistości "kobietą upadłą" na charakterystyce, której mieli się skupić maturzyści była Marianna, której Wokulski pomógł spłacić długi i znaleźć pracę.

Niepokój może budzić rosnąca kolokwializacja języka, a także nieumiejętność sformułowania i podsumowania własnych obserwacji analitycznych. Dlatego też egzaminatorzy apelują o komponowanie uporządkowanych wypowiedzi oraz zachowanie zasad poprawnej pisowni.

Sprawdź szczegółowy harmonogram matury próbnej z Operonem 2013/2014.

Próbna matura z języka polskiego, poziom podstawowy - jak poszła w zeszłym roku?

W większości województw do próbnej matury z Operonem przystąpiło 80, a nawet 90% maturzystów. Największy odsetek uczniów zdających próbną maturę to województwo zachodniopomorskie (97,9%) i kujawsko-pomorskie, gdzie do matury przystąpiło aż 96,4 % uczniów. Najgorzej pod względem ilości uczniów uplasowało się województwo wielkopolskie, gdzie próbną maturę napisało jedynie 68,7 % uczniów klas maturalnych.

W ubiegłym roku maturę próbną z języka polskiego na poziomie podstawowym zdało 71,2 % maturzystów. Największa zdawalność była w województwie pomorskim. Wynosiła 77,6%. Najmniejsza zdawalność była natomiast w województwie podlaskim (66,5%) i warmińsko-mazurskim (66,9%). Średni wynik, jaki uzyskali maturzyści na maturze próbnej z języka polskiego, to 39,98%. Z kolei w 2011 roku średni wynik zdawalności był lepszy o prawie 4%.

Matura w maju? Zapisz się na bezpłatny newsletter dla maturzystów!

 

źródło: Okazje.info

Więcej o: