Prof. Naomi Hachiya na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

Śmiejąca się śmierć, śmiertelna bezsenność rodzinna, Choroba Creutzfeldta-Jakoba i Zespół Gerstmanna-Sträusslera-Scheinkera - ile wiemy o chorobach prionowych?

Prof. Naomi Hachiya, kierownik Laboratorium Biochemicznego Wydziału Neurofizjologii Tokijskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Rządu Japonii do spraw chorób prionowych będzie gościć w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W dniu 06.11.2013 r. o godz. 12.00 w sali seminaryjnej Katedry Psychiatrii przy ul. Wybrzeże Ludwika Pasteura 10, Prof. Naomi Hachiya wygłosi wykład pt. "Challenges to the mystery of Creutzfeldt -Jacob disease (CJD)".

Nazwa choroba prionowa pochodzi od prionu, czyli kodowanego genetycznie czynnika białkowego. Zmutowana postać jest przyczyną ciężkich, nieuleczalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego ludzi i zwierząt. U ludzi priony powodują choroby neurozwyrodnieniowe mózgu (encefalopatie gąbczaste), w których dochodzi do odkładania się nieprawidłowego białka PrPSc w formie blaszek amyloidowych.

"Profesor Naomi Hachiya jest znanym naukowcem nie tylko w Japonii. Jej aktywność naukowa koncentruje się szczególnie na poszukiwaniach wczesnych biomarkerów (na poziomie subkomorkowym) chorób neurozwyrodnieniowych na czele z chorobą Alzheimera. Współpracuje ze znaczącymi ośrodkami naukowymi zarówno w Japonii (mi.in z ubiegłorocznym noblistą w dziedzinie medycyny prof. Yamanaka z Osaki), jak i poza granicami Japonii (szczególnie w USA). Serdecznie zapraszam na wykład wszystkich zainteresowanych." - mówi prof. dr hab. Jerzy Leszek z Kliniki Psychiatrii UMW.

"Challenges to the mystery of Creutzfeldt -Jacob disease (CJD)".

Sala seminaryjna, ul. Wybrzeże L. Pasteura 10,

06.11.2013 r., godz. 12.00

Wykład odbędzie w języku angielskim.

Więcej o: