Nadanie Doktora Honoris Causa Nobliście

3 września (wtorek) 2013 r. o godzi. 11:15 w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii poświęcone nadaniu godności Doktora Honoris Causa Profesorowi Danowi Shechtmanowi, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 2011 roku.

Promotorem postępowania, a jednocześnie wnioskującym o nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Profesorowi Danowi Shechtmanowi, jest prof. Janusz Wolny, Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz prof. Jean Marie Dubois z Institut Jean Lamour, Ecole des Mines de Nancy we Francji. Uchwała o nadaniu nobliście tytułu Doktora Honoris Causa podjęta została przez Senat AGH w dniu 30 stycznia 2013 roku.

W uzasadnieniu decyzji Senatu AGH czytamy, iż tytuł ten został przyznany w uznaniu "za odkrycie kwazikryształów. Odkrycie kwazikryształów było największym wydarzeniem naukowym w krystalografii końca XX-wieku, za które prof. Dan Shechtman otrzymał w 2011 roku Nagrodę Nobla z chemii".

Dan Shechtman urodził się w 1941 r. w Tel Avivie w Izraelu. Rozprawę doktorską z zakresu inżynierii materiałowej obronił w Izraelskim Instytucie Technologicznym (Technion - Israel Institute o f Technology) w Hajfie w 1972 roku. Na tej samej uczelni wcześniej uzyskał tytuł inżyniera z zakresu inżynierii mechanicznej w 1966 roku i magistra z zakresu inżynierii materiałowej w 1968 roku. Prof. Dan Shechtman jest laureatem nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 2011 roku za odkrycie kwazikryształów.

Było to przełomowe wydarzenie w świecie nauki końca XX wieku, które zaowocowało nowym podejściem do zagadnienia budowy ciał stałych. Z tej także okazji Akademia Górniczo-Hutnicza zaprasza młodzież szkolną na wykład prof. Dana Shechtmana, który odbędzie się 5 września o godz. 11.00 w Centrum Dydaktyki AGH (ul. Reymonta 7).

Podczas popularno-naukowego wykładu noblista opowie o przygodzie związanej z odkryciem kwazikryształów, która doprowadziła go do najwyższych wyróżnień w świecie nauki (wykład w języku angielskim).

Więcej o: