Studia mechanika i budowa maszyn - wymagania ogólne

Co zdawać na maturze by dostać się na mechanikę i budowę maszyn? Dowiedz się, jakie wymagania mają uczelnie i jakich predyspozycji oczekuje się od studenta mechaniki i budowy maszyn.

Na maturze

Dobrze wiedzieć wcześniej, jakie przedmioty należy zdawać na maturze, by dostać się na wymarzony kierunek. Od kandydatów na mechanikę i budowę maszyn wymaga się wiedzy z nauk matematyczno-przyrodniczych. Na tym kierunku niezbędne są zainteresowanie fizyką i matematyką, a także uzdolnienia techniczne.

Wymagania uczelni

Przed zdecydowaniem się na zdawanie określonych przedmiotów, powinno się jednak sprawdzić dokładnie, czego wymaga wybrana uczelnia. Takie dane znaleźć można zwykle na stronach Internetowej Rejestracji Kandydatów lub innych poświęconych rekrutacji. Na każdym uniwersytecie rekrutacja wygląda trochę inaczej.

Np. by dostać się na mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Warszawskiej trzeba zdawać na maturze: matematykę, przedmiot do wyboru i język obcy. Przedmioty do wyboru to: fizyka, chemia, informatyka biologia. Przy tym każdy z przedmiotów ma swoją wagę. I tak: matematyka ma wagę 1, fizyka - 1, chemia - 0,75, biologia - 0,5, informatyka - 0,75, język obcy - 0,25.

Z kolei na Politechnice Łódzkiej w postępowaniu kwalifikacyjnych liczą się: matematyka, język obcy i fizyka lub chemia do wyboru.

Predyspozycje

Inżynieria mechaniczna jest szerokim obszarem wiedzy. Absolwenci mechaniki i budowy maszyn powinni umieć korzystać ze zdobyczy wielu dziedzin nauki. Ci którzy studiują ten kierunek, mogą mieć pewność, że znajdą pracę w zawodzie. Muszą być jednak przygotowani na konieczność ciągłego rozwoju i poszerzania swojego zasobu wiedzy, gdyż technika rozwija się dynamicznie. Pożądane cechy przyszłego inżyniera mechaniki i budowy maszyn to: samodzielność, dokładność, wytrwałość, samokontrola i dociekliwość.