Studia inżynieria środowiska - wymagania ogólne

Co zdawać na maturze by dostać się na inżynierię środowiska? Dowiedz się, jakie wymagania mają uczelnie i jakich predyspozycji oczekuje się od studenta inżynierii środowiska.

Na maturze

Dobrze wiedzieć wcześniej, jakie przedmioty należy zdawać na maturze, by dostać się na wymarzony kierunek. Od kandydatów na inżynierię środowiska wymaga się gruntownej wiedzy z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych: matematyki, fizyki, chemii, biologii, a także dobrej znajomości języków obcych. Na egzaminie maturalnym należy więc celować w te przedmioty, a jeżeli pomyślało się o tym zawczasu, wybrać odpowiedni profil klasy w liceum.

Wymagania uczelni

Przed decyzją o zdawaniu określonych przedmiotów, powinno się jednak sprawdzić dokładnie, czego wymaga wybrana uczelnia. Takie dane znaleźć można zwykle na stronach Internetowej Rejestracji Kandydatów lub innych poświęconych rekrutacji. Na każdym uniwersytecie rekrutacja wygląda trochę inaczej.

Np. na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wymagane jest zdawanie języka obcego nowożytnego i jednego z tzw. przedmiotów głównych (najlepiej na poziomie rozszerzonym). Do wyboru są: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia, geografia.

Z kolei by dostać się na Politechnikę Śląską należy zdawać matematykę na poziomie podstawowym - to przedmiot główny i jeden z przedmiotów dodatkowych spośród podanych: matematyka rozszerzona, fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka.

Predyspozycje

Poza wiedzą z zakresu nauk matematycznych i przyrodniczych, przyszły inżynier środowiska musi charakteryzować się kreatywnością i być pracowity. Te studia wymagają bardzo dużego nakładu pracy i poza konkretną wiedzą student zdobywa podczas nich jeszcze umiejętności projektowania, rysunku technicznego i wiele innych.