Nie ma lepszych i gorszych dzieci!

Czym i jakie są Prawa Dziecka? Kto jest ich naturalnym strażnikiem i jak są one przestrzegane? Jak o nich mówić innym? Kim są ambasadorzy dobrej woli? Gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia? Na te pytania odpowiedzą eksperci w ramach przedostatniego w tym roku akademickim wykładu dla młodych naukowców w ramach Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Dziesięcioletni Tymoteusz Stawarz opowie rówieśnikom o Prawach Dziecka. W roli dorosłego eksperta wystąpi Beata Płażewska, psycholog dziecięca i terapeutka.

- Tymoteusz postanowił podzielić się ze swoimi rówieśnikami wiedzą na temat, który z jednej strony jest bardzo ważny i ciekawy, ale z drugiej dość trudny do wyjaśnienia nawet dla dorosłych - zapowiada dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka projektu na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW. - Nasz majowy ekspert, chociażby ze względu na zbliżający się Międzynarodowy Dzień Dziecka, opowie o prawach dziecka, ich historii i podstawowych aktach prawnych, w których są one zapisane. Poruszy zagadnienia dotyczące przemocy fizycznej, psychicznej, ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym i sposobach radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia - dodaje koordynatorka.

Młody ekspert chodzi do Szkoły Podstawowej nr 68 im. II Tysiąclecia we Wrocławiu. Interesuje się grami komputerowymi, komiksami, lubi grać na gitarze i jeździć na nartach. W wolnym czasie czyta książki i uprawia piłkę nożną.

- Moja mama jest prawniczką i dała mi kiedyś książkę Grzegorza Kasdepke pt. "Mam prawo". Tak mnie ona zaciekawiła, że zacząłem pytać mamę o Prawa Dziecka i chciałem się podzielić tym z innymi dziećmi, bo to ważne byśmy znali sprawy, które nas dotyczą - podkreśla Tymoteusz Stawarz, młody ekspert Polskiej Akademii Dzieci.

- Naszym dorosłym ekspertem jest mama 9-letniej Agatki i 5-letniego Pawełka oraz psycholog zajmująca się diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami charakteru. Obecnie pracuje w szkole podstawowej, wykłada w Dolnośląskiej Szkole Wyższej i Centrum Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z pismami "Mamo to ja" i "Przedszkolak" oraz wspiera portale dla dzieci, m. in. Ciufcię. W swoim gabinecie zajmuje się diagnozą psychologiczną, udziela wsparcia i wskazówek rodzicom oraz prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci - informuje dr Anetta Pereświet-Sołtan.

W ramach Polskiej Akademii Dzieci dorosłymi ekspertami byli już: gitarzysta Leszek Cichoński, przewodnicy psów z Ochotniczej Straży Pożarnej Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu Dorota Adamek-Nowak, Magdalena Białoń-Chalecka i Grzegorz Borkowski, jeden z nielicznych w Polsce ekspertów w zakresie zwalczania terroryzmu morskiego i piractwa prof. DSW dr hab. Krzysztof Kubiak, astronom dr Paweł Preś, reporterka i prowadząca wrocławskie Fakty w TVP Wrocław Agata Dzikowska oraz dr Józef Krawczyk z Pracowni Nowoczesnych Strategii Nauczania Biologii.

Polska Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno mali, jak i dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać swoją wiedzę. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w piątek. Na pierwszym wykładzie uczestnicy uroczyście otrzymali imienne indeksy uczelni. Idea PAD zakłada, że słuchacze wykładów na kolejnych zjazdach sami mogą opowiedzieć o swoich pasjach, wcielając się w rolę eksperta. W tym roku projekt PAD jest realizowany w 20 ośrodkach w Polsce dla około 6 000 dzieci. Zakończenie tegorocznej edycji w Dolnośląskiej Szkole Wyższej odbędzie się 14 czerwca 2013 r.

Patronat honorowy nad Polską Akademią Dzieci objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

Patronat medialny nad Polską Akademią Dzieci objęła TVP Wrocław.

Partnerzy wykładu:

Aquapark Wrocław

Wykład siódmy - 24 maja 2013 r., godzina 11.00

Tytuł: "Prawa Dziecka"

Młody ekspert: Tymoteusz Stawarz (10 lat)

Dorosły ekspert: Beata Płażewska, psycholog dziecięca

Moderator spotkania: Michał Maszko (11 lat), młody wykładowca z kwietniowego spotkania PAD

Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55, aula, Wrocław

Więcej o: