Bezpłatne wykłady Uniwersytetu Otwartego skierowane są do wszystkich grup wiekowych: począwszy od kandydatów na studia, a skończywszy na seniorach. Najbliższy cykl wykładów odbędzie się w auli Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH (budynek B-8, ul. Akademicka za DS. "Alfa").
Profesor Adam Bielański, były prorektor AGH, a następnie UJ, jest wychowawcą kilku pokoleń naukowców. Podczas najbliższego wykładu prof. Bielański przybliży stupięćdziesięcioletnią historię układu okresowego pierwiastków z perspektywy około osiemdziesięcioletnich własnych doświadczeń w dziedzinie chemii.
Sobotnie wykłady rozpoczną się o godzinie 9:00. Jako pierwszy z czterech prelegentów wystąpi tego dnia prof. Wiesław Babik z Uniwersytetu Jagiellońskiego - tematem jego wystąpienia będzie jakości informacji w XXI wieku. O godz. 10:45 wykład zaprezentuje prof. Adam Bielański. Kolejnym wykładowcą będzie nestor w zakresie termodynamiki w naukach technicznych, 89-letni prof. Józef Szarawara z Politechniki Śląskiej. Na koniec głos zabierze dziekan Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH prof. Tadeusz Pisarkiewicz, który opowie o biomarkerach chorobowych w powietrzu wydychanym przez człowieka.