Ranking szkół wyższych: UAM znów trzeci, awans medyków

Znowu! Poznań ma najlepszy w kraju Uniwersytet Medyczny i trzecią uczelnię w Polsce - UAM. Pozycje poznańskich uczelni w rankingu szkół wyższych "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw" są odrobinę lepsze niż w zeszłym roku.

Uniwersytet Adama Mickiewicza z 80,08 pkt (na 100 możliwych) utrzymał miejsce na najniższym stopniu podium rankingu za "Jagiellonką" i Uniwersytetem Warszawskim. UAM w ostatnich czterech latach tylko raz był niżej (w 2011 r.), gdy dał się wyprzedzić stołecznej politechnice. W tegorocznym rankingu wyprzedza ją o nieco ponad punkt, jego przewaga nad krakowską AGH oraz wrocławskimi politechniką i uniwerkiem jest już bezpieczniejsza.

Awans z dziesiątego na ósme miejsce zanotował poznański Uniwersytet Medyczny (67,49 pkt), który znów okazał się lepszy od tego typu uczelni z Warszawy (11. miejsce), Gdańska (12.), Łodzi (16.), Wrocławia (17.), Katowic (26.) i Lublina (27.).

Drgnęły pozycje w rankingu innych poznańskich szkół: Uniwersytetu Ekonomicznego (z 23. na 21. miejsce), Politechniki Poznańskiej (z 21. na 22. - tuż przed Gdańską), Uniwersytetu Przyrodniczego (z 34. na 33.) i Akademii Wychowania Fizycznego (z 70. na 72.).

"Rzeczpospolita" i "Perspektywy" zdecydowały się też pokazać, gdzie najlepiej kształci się w 40 najpopularniejszych kierunkach studiów. Żadna z poznańskich uczelni nie jest liderem. Drugie miejsce wśród kształcących teologię zajmuje UAM (przed nim jest KUL, za - toruński UMK), Uniwersytet Przyrodniczy jest wiceliderem w kierunkach o żywieniu i żywności oraz kierunkach rolniczych i leśnych (za SGGW), a Uniwersytet Artystyczny w kierunkach plastycznych (za krakowskim ASP).

W zestawieniu państwowych wyższych szkół zawodowych, które bronią się pomimo zapowiedzi wymarcia związanym z niżem demograficznym, rządzi Wielkopolska. Tak jak rok temu triumfuje PWSZ im. prezydenta Wojciechowskiego w Kaliszu, który wyprzedza szkołę im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie.

Więcej o: