Matura 2013. Język polski - relacja "na żywo"

Pierwszego dnia matur maturzyści muszą zmierzyć się z egzaminem z języka polskiego. Z naszej relacji "na żywo" dowiecie się, jak przebiega dzisiejszy egzamin, poznacie pierwsze wrażenia maturzystów oraz treści najtrudniejszych zadań.

13:45 Mamy już pierwsze odpowiedzi z matury 2013 z języka polskiego! Sukcesywnie pojawiać się będą następne! -> edulandia.pl arkusze i odpowiedźi z języka polskiego .

13:13 Maturzystów zapraszamy do dzielenia się swoimi wrażeniami na naszym fanpage'u "Ożeż w maturę" , pojawiają się tu też sondy, relacje, pytania i opinie.

12:45 Z sondy przeprowadzonej na fanpage'u "Ożeż w maturę" wynika, że zdecydowana większość maturzystów wybierała temat dotyczący fragmentu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, natomiast dwa razy mniej maturzystów wybrało drugi temat- "Glorię Victis" i "Mazowsze".

12:39 Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego w arkuszu tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka "44 zera" o wszechświecie.

12:31 Opinie zdających pojawiające się na fanpage'u "Ożeż w maturę" są bardzo zróżnicowane: "Nie było aż tak złe! Mogło być gorzej!!" napisała Natali, natomiast Marta napisała: "Ta matura była trudna. Już się boję matmy."

12:18 Roksana natomiast na fanpage'u "Ożeż w maturę" przedstawiła nam treść drugiego tematu: "Porównaj obraz przeszłości w utworze "Gloria Victis" Elizy Orzeszkowej z obrazem w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze"."

12:01 Dominika na fanpage'u "Ożeż w maturę" napisała nam treść jednego z tematów: "Co o autorytecie pisał w Przedwiośniu Stefan Żeromski i jaką wyznaczał rolę w życiu społeczeństwa? Analizując przedstawionym fragmencie zwróć uwagę na stosunek bohaterów do autorytetu."

11:38 Przypominamy tematy maturalne: W jednym z tematów maturzyści musieli wypowiedzieć się na temat roli autorytetu w społeczeństwie na podstawie fragmentu rozmowy Cezarego Baryki z Gajowcem z "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Drugim tematem było odniesienie do patriotycznych treści z noweli Elizy Orzeszkowej "Gloria Victis" i wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze". Maturzyści mieli opisać stosunek bohaterów do ukazanej przeszłości. Z rozmów kieleckimi maturzystami wynika, że zdecydowana większość wybierała temat z "Przedwiośnia". Więcej na Kielce.Gazeta.pl

Zobacz wideo

11:20 Poznajemy kolejne szczegóły tematów wypracowania z języka polskiego: 1. Należało dokonać porównania "Gloria Victis" Elizy Orzeszkowej oraz wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Mazowsze" 2. Drugi temat dotyczył postawy bohaterów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego wobec autorytetów. Na arkuszu maturalnym znalazła się rozmowa Cezarego Baryki z Szymonem Gajowcem (fragment "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego).

Zobacz wideo

11:05 Dociera do nas coraz więcej informacji, że jeden z tematów wypracowania dotyczył roli autorytetu w społeczeństwie na podstawie fragmentu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

10:51 Przykładowe odpowiedzi do matury 2013 będzie można znaleźć w serwisie Edulandia.pl chwilę po tym, jak arkusze maturalne opublikuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Opublikujemy tam również wszystkie oficjalne arkusze do matury 2013. LINK DO ARKUSZY znajdziecie tutaj!

10:35 Arkusz egzaminacyjny na poziomie podstawowym zawiera trzy zadania - jedno sprawdzające rozumienie czytanego tekstu nieliterackiego i dwa sprawdzające odbiór tekstu literackiego oraz umiejętność tworzenia własnego tekstu. Za część I zdający maksymalnie może uzyskać 20 punktów, za napisanie wypracowania natomiast 50 punktów. Maksymalny wynik możliwy do osiągnięcia wynosi więc 70 punktów. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki! Na zdjęciu tegoroczna maturzystka z Liceum im. Unii Lubelskiej z Lublina.

10:20 Tak w tym roku wyglądało rozpakowywanie arkuszy maturalnych przez egzaminatorów w Liceum nr 6 w Olsztynie. Musiał być to moment, w którym emocje wśród uczniów sięgały zenitu.

10:05 Właśnie mija pierwsza godzina zmagań maturzystów z językiem polskim. Nie mamy co prawda jeszcze żadnych informacji dotyczących samego egzaminu, wiemy jednak jak maturzyści się do niego przygotowywali. Na zdjęciu widzimy tegorocznych maturzystów w Bydgoszczy pod kościołem farnym przed mszą w intencji pomyślności na maturze.

09:50 W ubiegłym roku najwięcej problemów na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym sprawiły uczniom zadania sprawdzające znajomość zagadnień z zakresu kształcenia językowego. Trudne okazało się polecenie, w którym należało poprawnie nazwać środki językowe oraz objaśnić ich funkcję w tekście. Jakie zadania okażą się najtrudniejsze w tym roku?

Zobacz wideo

09:35 Tak oto rozkładają się średnie wyniki osiągnięte przez uczniów na maturze z języka polskiego w poszczególnych województwach: źródło:operon.pl

09:25 W Olsztynie tak wczoraj wyglądali maturzyści sprawdzający terminy ustnych egzaminów w liceum nr 6. Wyglądają na zestresowanych?

09:18 Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas w tym roku zwróciła się do maturzystów z życzeniami: źródło:www.cke.edu.pl

09:14 W roku 2012 średni wynik osiągnięty przez maturzystów z języka polskiego na poziomie podstawowym wyniósł 53,54%. Najlepiej z egzaminem poradzili sobie uczniowie liceów ogólnokształcących - procent zdanych egzaminów wyniósł 98, najsłabiej zaś uczniowie techników uzupełniających - 76% zdanych egzaminów.

09:07 Maturzyści od miesięcy zadają sobie pytanie, jaka lektura pojawi się na egzaminie maturalnym z języka polskiego. "Zbrodnia i Kara", "Potop", "Medaliony" - to jedne z typów tegorocznych maturzystów. Wśród typów tegorocznych abiturientów na prowadzenie wysuwają się "Opowiadania" Borowskiego oraz "Lalka" Bolesława Prusa. Czy ich domysły pokryją się z rzeczywistością?

09:05 Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowy, zdawany przez wszystkim maturzystów. Do poziomu rozszerzonego przystępują tylko ci, którzy wcześniej rozwiązali arkusz dla poziomu podstawowego.

09:06 Na egzaminie pisemnym z języka polskiego sprawdzane są następujące umiejętności: rozumienie czytanego tekstu nieliterackiego, odbiór tekstu literackiego oraz tworzenie tekstu własnego w związku z tekstem literackim zamieszczonym w arkuszu. Za napisanie wypracowania zdający może uzyskać 50 punktów. Maksymalny wynik za poprawne rozwiązanie zadań z arkusza na poziomie podstawowym wynosi 70 punktów.

godz. 9:00. Maturzyści rozpoczęli egzamin maturalny z języka polskiego. Czas przeznaczony na jego rozwiązanie to 2 godziny i 50 minut.

Który z tematów maturalnych z języka polskiego wybrałeś/łaś?
Więcej o: