Matura 2013: Przecieki, ściąganie - czyli czego nie robić przed egzaminem

Co grozi za ściąganie na maturze? Czy w sieci rzeczywiście można znaleźć tzw. "przecieki"? Co można zabrać ze sobą na egzamin maturalny? Tysiące podobnych pytań kołata się w głowie maturzystów, którzy już 7 maja napiszą jeden z poważniejszych egzaminów w swoim życiu - egzamin dojrzałości.

Rozwiązania do większości egzaminów maturalnych 2013 znajdziesz tuż po egzaminie na Edulandia.pl . Skorzystaj również z bogatej bazy przykładowych testów maturalnych oraz poradników .

Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Maturzyści przeszukują internet, żeby uzyskać odpowiedź na powyższe pytania. Aby zaoszczędzić wasz czas i nerwy, postaramy się rozwiać dręczące was wątpliwości.

"Wiem, jakie będą pytania na maturze!". Uważaj na takie wpisy

Na forach internetowych można znaleźć wiele podobnych wpisów. Autorzy tych słów są najczęściej oszustami. Przestrzegamy przed odwiedzaniem jakichkolwiek stron zachęcających do pobrania "przecieków". Pod linkami prowadzącymi do domniemanych zadań, mogą znajdować się złośliwe wirusy lub w najlepszym przypadku strona, której właściciele chcą zarobić na reklamach lub wysyłanych SMS-ach.

Natomiast jeżeli w internecie faktycznie pojawią się przecieki, to i tak na nic się nie zda, ponieważ Centralna Komisja Egzaminacyjna może unieważnić egzamin. W takim przypadku trzeba będzie napisać go ponownie w nowym terminie.

Co grozi za ściąganie na maturze?

Maturzyści z roku na rok wyszukują coraz to ciekawsze i innowacyjne sposoby ściągania. Tradycjonaliści nadal ściągają za pomocą miniaturowej karteczki. Jednak maturzyści XXI w. dysponują urządzeniami, które mogą im pomóc podczas ściągania na egzaminie maturalnym. Uczniowie używają zestawów szpiegowskich, mikrosłuchawek, a także bardzo popularnego w ostatnim czasie smartfona. Na allegro można znaleźć ogłoszenia, w których właściciel proponuje wypożyczenie specjalnego zestawu do ściągania. Cena waha się od 60 do 80 zł.

Ściąganiu towarzyszy nieustanny stres: przyłapią mnie czy nie? A może się uda? Rozbiegany wzrok nie umknie jednak czujnej uwagi nauczyciela. Uzasadnione podejrzenie o próbie ściągania kończy się zakończeniem egzaminu dla ściągającego (równoznacznym z jego niezdaniem), a stosowny fakt odnotowuje się w dokumentacji.

Także zdecydowanie odradzamy. Po pierwsze: TO NIEUCZCIWE. Po drugie: to dodatkowy stres, który przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Każdy szczęściu dopomoże...

Większość z nas pewnie posiada rzecz, która w jego mniemaniu przynosi szczęście. Niewidzialna moc zamknięta szczelnie w misiaczku bądź innym pluszowym zwierzątku będzie musiała poczekać na maturzystów przed drzwiami sali egzaminacyjnej. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zezwala na wnoszenie na egzamin maskotek, pożywienia i napojów. Maturzyści podczas egzaminu nie mogą również korzystać z toalety, w nagłych przypadkach komisja pozwala jednak na wyjście z sali pod eskortą jednego z członków zespołu egzaminacyjnego.

Jak nie pluszaka? To co...

Dobre pytanie. Każdy zdający musi mieć długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem do rozwiązywania zadań egzaminu pisemnego. Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła również, co można zabrać na egzamin z poszczególnych przedmiotów maturalnych. Poniżej przedstawiamy Wam listę dozwolonych materiałów pomocniczych, urządzeń i przyborów:

Język polski - słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny

Matematyka - zestaw wybranych wzorów matematycznych dla każdego zdającego, każdy zdający powinien mieć cyrkiel, linijkę, kalkulator prosty*

Język białoruski - słownik językowy (jedno- lub dwujęzyczny)

Język litewski - słownik językowy (jedno- lub dwujęzyczny) - nie mniej niż 1 na 25 osób

Język ukraiński - słownik językowy (jedno- lub dwujęzyczny) - nie mniej niż 1 na 25 osób

Język kaszubski - słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny, słownik języka kaszubskiego - nie mniej niż 1 na 25 osób

Język łaciński i kultura antyczna - słownik łacińsko-polski dla każdego zdającego, mały atlas historyczny - nie mniej niż 1 na 25 osób

Historia muzyki - każdy zdający powinien posiadać odtwarzacz do płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami

Biologia - każdy zdający może mieć linijkę Chemia - karta wybranych tablic chemicznych dla każdego zdającego, każdy zdający może mieć linijkę i kalkulator prosty*

Fizyka i astronomia - karta wybranych wzorów i stałych fizycznych dla każdego zdającego, każdy zdający może mieć linijkę oraz kalkulator prosty*

Geografia - każdy zdający powinien mieć linijkę, lupę, kalkulator prosty*

Historia - każdy zdający może mieć lupę

Matematyka - zestaw wybranych wzorów matematycznych dla każdego zdającego, każdy zdający powinien mieć cyrkiel, linijkę, kalkulator prosty*

Informatyka - każdy zdający może mieć kalkulator prosty*

* kalkulator prosty - jest to kalkulator, który umożliwia wykonanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. Można też za jego pomocą obliczać procenty lub pierwiastki kwadratowe z liczb.

Wynik egzaminu maturalnego

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Następnie świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne 28 czerwca 2013 r.

Świadectwo maturalne zawiera informację o procentowym wyniku z każdego zdawanego przez ucznia przedmiotu, w tym z egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego, obowiązkowego przedmiotu oraz ewentualnie przedmiotów dodatkowych. Przy liczbie znajduje się informacja o zdawanym poziomie, procentowym wyniku z arkuszy podstawowych i rozszerzonych.

I co teraz?

Skoro już wiemy, co grozi za ściąganie, korzystanie z nielegalnych źródeł i co możemy zabrać na maturę, możemy spokojnie przystąpić do egzaminu maturalnego wyposażeni w wiedzę zdobytą podczas intensywnej nauki. Wówczas egzamin maturalny okaże kolejnym rytuałem przejścia, który jest wpisany w życie każdego młodego człowieka od blisko tysiąca lat.

Więcej o: