Wydział Nauk o Zdrowiu:
Kształcenie na Wydziale Nauk o Zdrowiu odbywa się na następujących kierunkach:
zdrowie publiczne,
pielęgniarstwo,
położnictwo,
ratownictwo medyczne,
fizjoterapia,
dietetyka.
Studia są prowadzone w różnych trybach i systemach zarówno stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Poza normalnym trybem nauki i zajęć w ramach poszczególnych planów kształcenia, studenci
mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań w działających na Wydziale Studenckich
Kołach Naukowych, prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych.
Absolwenci Wydziału Nauk o Zdrowiu uzyskują niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną z wybranych specjalności. Wykładowcami na Wydziale Nauk o Zdrowiu są zarówno znakomici teoretycy, naukowcy, jak i uznani praktycy wykonujący zawody, do których przygotowują absolwentów.
Zdrowie Publiczne
Studenci kierunku zdrowie publiczne podczas studiów uzyskują wiedzę z zakresu: nauk medycznych (propedeutyki medycyny, nauki o człowieku, zdrowia środowiskowego, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej), nauk humanistycznych i ekonomicznych (podstaw prawa, ekonomii, finansowania, rachunkowości oraz organizacji i zarządzania).
Program studiów jest tak skonstruowany, aby absolwent Zdrowia Publicznego był przygotowany do pracy w różnego rodzaju instytucjach opieki zdrowotnej, instytucjach administracji samorządowej i rządowej, w Narodowym Funduszu Zdrowia lub innych instytucjach finansujących świadczenia zdrowotne (ubezpieczalnie prywatne), w firmach konsultingowych i doradczych w zakresie ochrony zdrowia.
Kierunek zdrowie publiczne cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, nie tylko w kraju, ale i zagranicą
Pielęgniarstwo
Ten kierunek jest najstarszym na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Od roku 1978 kształcimy pielęgniarki w zakresie opieki, pielęgnacji i edukacji pacjentów. Oddana kadra naukowa, przekazuje wiedzę teoretyczną jak i praktyczną popartą wieloletnim doświadczeniem, zarówno naukowym jak i zawodowym. Zajęcia odbywają się w salach wykładowych oraz seminaryjnych a największym atutem są zajęcia praktyczne na bazie szpitali klinicznych Uniwersytetu oraz współpracujących z uczelnią podmiotach medycznych, zarówno stacjonarnych jak i ambulatoryjnych.
Studenci uzyskują wiedzę z dziedzin nauk medycznych i socjologicznych oraz w zakresie profesjonalnego pielęgnowania, edukacji i opieki nad pacjentem.
Absolwent pielęgniarstwa może zostać przedsiębiorcą i prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług medyczno - pielęgniarskich, poradnictwa z profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
Położnictwo
Kształcenie na tym kierunku obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne, z zakresu nauk medycznych, w szczególności położnictwa, ginekologii, pediatrii, opieki położniczej, genetyki oraz embriologii a także promocji zdrowia. Zajęcia prowadzone są przez naukowców oraz wieloletnich praktyków przy wykorzystaniu zaplecza szpitali klinicznych Uniwersytetu oraz współpracujących z uczelnią podmiotach medycznych, zarówno stacjonarnych jak i ambulatoryjnych.
Wykwalifikowane położne to przyszłość naszych dzieci i ich pierwszy kontakt ze światem!
Ratownictwo Medyczne
To nowy prestiżowy zawód medyczny, kształcimy przyszłych ratowników w oparciu o najnowsze międzynarodowe standardy i wytyczne. Studenci otrzymują bardzo dobre podstawy teoretyczne ratownictwa oraz praktyczne z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego pod kierunkiem specjalistów - praktykujących ratowników medycznych i lekarzy - specjalistów ratownictwa medycznego.
Program studiów obejmuje kształcenie w zakresie nauk medycznych, ratownictwa medycznego, promocji zdrowia, samoobrony, języka migowego.
Absolwent ratownictwa medycznego ma bardzo duże szanse rozwoju zawodowego. Może podjąć różnego rodzaju kursy, szkolenia i studia podyplomowe.
Fizjoterapia
Student fizjoterapii uzyska wiedzę z zakresu medycyny rehabilitacyjnej, w szczególności kinezyterapii, fizykoterapii, diagnostyki funkcjonalnej i planowania rehabilitacji.
Studenci uzyskują niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, przede wszystkim w zakresie stosowania czynników naturalnych (fizykalnych) w profilaktyce i leczeniu. Ponadto studenci poznają zagadnienia z zakresu komunikacji z pacjentem oraz zarządzania w ochronie zdrowia
Wraz z starzeniem się społeczeństwa, a także wydłużaniem się długości życia, popyt na usługi rehabi-litacyjne oraz zapotrzebowanie na fizjoterapeutów będzie się zwiększało.
Dietetyka
Student na kierunku dietetyka uzyska podstawową wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego. Celem studiów jest wyposażenie studenta w praktyczne umiejętności planowania racjonalnego żywienia oraz planowania i przygotowywania diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją i normami żywieniowymi. Student uzyskuje wiedzę niezbędną do odpowiedniej oceny stanu odżywiania i sposobu żywienia człowieka, zapobiegania chorobom dietozależnym, planowania żywienia dojelitowego i pozajelitowego oraz prowadzenia edukacji żywieniowej.
W XXI wieku - w dobie ludzi otyłych, dietetyk to pożądany i przyszłościowy zawód!
Logopedia Kliniczna
Studia przeznaczone są dla osób z wykształceniem wyższym :
Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych w zakresie Logopedii Klinicznej z tytułem zawodowym logopedy. Zawód : Logopeda nr 228502( Dz.U.2010.nr 82.poz.537
Neurologopedia Kliniczna z wczesną interwencją logopedyczną
Absolwent Studiów Podyplomowych posiada wiedzę i kwalifikacje do wykonywania zadań:
a) Wynikających z wymagań określonych w przepisach o doskonaleniu i dokształcaniu koncepcje określające obszar logopedii powiązanej z medycyną,- przygotowanie do pracy z dziećmi jak i dorosłymi z ośrodkowo uwarunkowanymi zaburzeniami mowy i języka ( afazją, dysfazją, anartrią, dyzartria, autyzmem, niepłynnością mówienia) oraz zaburzeniami głosu i mowy w chorobach psychicznych i otępiennych wieku starczego.
b) Wynikających z wymagań do pracy w zespołach wczesnej interwencji-posiada pogłębioną wiedzę na temat wczesnej interwencji neurologopedycznej we wspomaganiu rozwoju małego dziecka, uzyskane kompetencje pozwalają na opracowywanie programów i pracę terapeutyczną pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, wadami genetycznymi, uszkodzeniami pourazowymi, i innymi problemami utrudniającymi komunikację językową
c) Związanych z obszarem wiedzy , stanowiącym zakres doskonalenia i dokształcania-Neurologopeda należy do specjalizacji wg. charakterystyki zawodu logopedy- specjalność neurologopedia nr 228503( Dz.U.2010.nr 82.poz.537)
REKRUTACA - ważne terminy:
- dla kandydatów na I rok studiów I stopnia na Wydziale Nauk o Zdrowiu (kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne, dietetyka) na rok akademicki 2013/2014
8 kwietnia - 26 kwietnia 2013 r. - Elektroniczna rejestracja kandydatów, których obowiązuje egzamin wstępny na UM
13 maja - 20 czerwca 2013 r. - Elektroniczna rejestracja kandydatów z "nową maturą" na wszystkie ww. kierunki przez stronę internetową
- dla kandydatów na I rok studiów II stopnia na Wydziale Nauk o Zdrowiu (kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, zdrowie publiczne) na rok akademicki 2013/2014
10 lipca - 14 sierpnia 2013r. - Elektroniczna rejestracja kandydatów na wszystkie ww. kierunki przez stronę internetową Uniwersytetu Medycznego
- dla kandydatów na I rok studiów I stopnia pomostowych na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo
10 lipca - 14 sierpnia 2013 r . - Elektroniczna rejestracja kandydatów na wszystkie ww. kierunki przez stronę internetową Uniwersytetu Medycznego
CO WARTO WIEDZIEĆ?
Na Wydziale Nauk o Zdrowiu działa wiele organizacji studenckich, więc każdy może znaleźć dla siebie najlepszą formę spędzania czasu wolnego. Studenckie Koło Naukowe realizują liczne badania, organizują konferencje naukowe, a także angażują się w akcje o charakterze społecznym.
Studiowanie na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu to nie tylko nauka, ale i rozrywka. Nie brakuje obozów integracyjnych oraz festiwali studenckich. Największym wydarzeniem są MEDIKALIA - JUWENALIA DLA UMW.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem wymiany międzynarodowej. Uczelni przyznano tzw. Kartę Erasmusa i na jej podstawie jest prowadzona wymiana międzynarodowa studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich. Działania te są obecnie realizowane w programie "Uczenie się przez całe życie".
Więcej informacji: Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna Wydziału Nauk o Zdrowiu
tel.: 71 784 18 25, 71 784 18 26
e-mail: rekrutacja.wnoz@umed.wroc.pl
studia podyplomowe : 71 784 18 57