"Amazing Parts" - innowacyjny projekt studentów School of Form i Škody

Gdzie znajduje się serce samochodu? Jak funkcjonuje ten złożony, mobilny organizm? Czym jest auto we współczesnym świecie i jak inspiruje projektantów do tworzenia nowych form? W fascynującą podróż w głąb wnętrza nowej Škody Octavii - najważniejszego modelu marki - wybrali się studenci School of Form.

W ramach projektu "Amazing Parts", który potrwa do 28 marca 2013 r., studenci specjalności Industrial Design pod opieką Oskara Zięty rozłożą na najdrobniejsze elementy trzecią generację Škody Octavii. Części silnika, skrzyni biegów, układu kierowniczego, hamulcowego czy tarcze, łożyska, przeguby, zwrotnice staną się inspiracją dla młodych projektantów i posłużą za materiał do zbudowania nowych przedmiotów, które będą połączeniem wartości użytkowych z walorami artystycznymi. Techniczne podzespoły zyskają dzięki temu nowe funkcje. Studenci SoF - zgodnie z hasłem "Amazing - sztuka w każdej części" - będą wnikliwe przyglądać się każdemu, tytułowo zadziwiającemu, elementowi samochodu, badając przy tym mechanizmy i zależności oraz poznawać technologię i zdobywać praktyczną wiedzą, którą wykorzystają w projektowaniu nowych form.

- Badamy samochód jako część jednego holistycznego organizmu urbanistycznego, element miejskiego krajobrazu zależny od mieszkańców, systemu zasad i kulturowych symboli. Ale także jako intymną, prywatną przestrzeń, której można doświadczać w interaktywny, multisensoryczny sposób - mówi Agata Nowotny, socjolożka, koordynatorka zespołu humanistycznego zaangażowanego w projekt.

Projekt Škoda AMAZING PARTS to przykład świadomego projektowania i refleksji nad rolą samochodu we współczesnym, zurbanizowanym świecie. Do czego, oprócz przemieszczania się, służą nam auta? Jak się z nimi komunikujemy? Co sprawia, że odczuwamy komfort we wnętrzu samochodu? Jakimi zmysłami je odbieramy? Wreszcie - gdzie maszyna spotyka się z człowiekiem? Jakie zachodzą pomiędzy nimi interakcje? I czy kierowca jest pewnego rodzaju hybrydą?

Pytań wymagających odpowiedzi oraz wyzwań, przed którymi stoją studenci School of Form nie brakuje, zapału - również. W trakcie całego procesu stawią czoła ciekawym zadaniom projektowym. Efekt ich pracy będzie można obserwować podczas targów Motor Show od 4 do 7 kwietnia. Każdy kto w tych dniach odwiedzi pawilon nr 1 MTP będzie mógł zobaczyć proces twórczy na żywo, a także posłuchać inspirujących wykładów m.in. o mobilności, ultralekkości czy alternatywnych źródłach napędu wygłaszanych przez studentów SoF.

Wszystkich zainteresowanych procesem rozkładania, analizowania i projektowania zapraszamy również do odwiedzania pawilonu nr 1 MTP.

Osoby zainteresowane mogą zobaczyć pokaz bezpłatnie do 27 marca, wchodząc od strony School of Form / ul. Głogowska 18.

Więcej o: