Leszek Cichoński w Polskiej Akademii Dzieci

Już po raz czwarty, 22 lutego 2013 r., odbędzie się wykład dla młodych naukowców w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Tym razem dwunastolatek opowie uczestnikom o swojej przygodzie z muzyką. Jego wykład uzupełni wystąpienie Leszka Cichońskiego - znanego muzyka i organizatora corocznego bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu w ramach festiwalu ?Thanks Jimi Festival".

- Lutowe spotkanie w ramach PAD odbędzie się w klimacie muzycznym. W rolę młodego eksperta wcieli się dwunastoletni Kacper Dawiec, dla którego muzyka jest pasją - gra na gitarze, keyboardzie i śpiewa w chórze. Zaproszenie na spotkanie z małymi Dolnoślązakami przyjął także Leszek Cichoński, polski gitarzysta i wokalista bluesowy oraz kompozytor i aranżer. Muzyk wygłosi wykład pod takim samym tytułem, jaki nosi jego ostatnia płyta "Sobą gram" - zapowiada dr Anetta Pereświet-Sołtan, koordynatorka projektu na Wydziale Nauk Pedagogicznych DSW.

- Kiedy otrzymałem propozycję udziału w Polskiej Akademii Dzieci, zastanawiałem się, czy się w tym odnajdę - mówi Leszek Cichoński. - Wykład adresowany jest do bardzo młodych, a więc niezwykle wymagających odbiorców. Lubię dzieci i od 20 lat pracuję z nimi na warsztatach. Sam jestem ojcem trójki i dlatego też postanowiłem przyjąć wyzwanie - dodaje Cichoński.

Zdaniem artysty w edukacji brakuje elementu szukania przyjemności w tym, co się robi. Doświadczanie kontaktu z muzyką pozwala tę przyjemność przeżywać, uczy dzieci, by kierowały się tym, co podpowiada im serce. - Taka postawa może być ważna nie tylko w muzyce, ale i w życiu codziennym. To również przesłanie z mojej płyty "Sobą gram". Muzyka jest szukaniem podpowiedzi i drogowskazów w sobie - podkreśla Cichoński.

- Zachęcamy wszystkich uczestników najbliższego PAD-u, którzy grają na gitarze, żeby zabrali instrumenty ze sobą - dodaje dr Anetta Pereświet-Sołtan. - Będą mieli niezwykłą okazję, by razem z Leszkiem Cichońskim wykonać utwór "Hey Joe", który grany jest podczas bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa we Wrocławiu - dodaje.

Chwyty do utworu "Hey Joe" i filmik instruktażowy dla młodych gitarzystów można znaleźć na stronie .

Idea Polskiej Akademii Dzieci

Polska Akademia Dzieci to projekt, w którym wykłady prowadzą zarówno mali, jak i dorośli wykładowcy. Dzięki temu młodzi naukowcy mogą prezentować oraz poszerzać swoją wiedzę.

- Taka forma zabawy pozwala u dzieci rozbudzić ciekawość świata oraz daje im możliwość zapoznania się z życiem akademickim na długo przed podjęciem studiów - mówi koordynatorka projektu. Prowadzenie wykładu, a także aktywne w nim uczestniczenie poprzez zadawanie pytań, wyrabia w dzieciach poczucie wpływu, podnosi poziom wiary we własne możliwości i własną wiedzę, a także pokazuje, jak można czerpać radość z poznawania - dodaje.

Lutowy warsztat jest czwartym - z ośmiu zaplanowanych - wykładów, podczas których swoją wiedzę prezentują zarówno młodzi, jak i dorośli eksperci. Spotkania odbywają w ostatni piątek każdego miesiąca. Na pierwszym wykładzie uczestnicy uroczyście otrzymali imienne indeksy uczelni. Idea PAD zakłada, że słuchacze wykładów na kolejnych zjazdach sami mogą opowiedzieć o swoich pasjach, wcielając się w rolę eksperta. W tym roku projekt PAD jest realizowany w 20 ośrodkach w Polsce dla około 6 000 dzieci.

Patronat honorowy nad Polską Akademią Dzieci objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

Patronat medialny nad Polską Akademią Dzieci objęła TVP Wrocław.

Partnerzy wykładu:

- Aquapark Wrocław

Wykład czwarty - 22 lutego 2013 r., godzina 11.00

Tytuł: "Muzyka i ja"

Młody ekspert: Kacper Dawiec (12 lat)

Dorosły ekspert: Leszek Cichoński, gitarzysta, który grał z wieloma zagranicznymi artystami, takimi jak m.in. Kenny Carr, John Jaworowicz, Carlos Johnson, Tony McPhee, Pistol Pete, Stan Skibby i John Tucker.

Moderator spotkania: Dominika Maszko (10 lat) młody wykładowca ze styczniowego spotkania PAD

Miejsce: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wydział Nauk Pedagogicznych, ul. Strzegomska 55, aula, Wrocław

Więcej o: