Zacznij studia zimą. Rekrutacja trwa

W pierwszej chwili rekrutacja zimowa może się wydawać czymś nietypowym. Tradycyjnie początek nauki na uczelni wyższej przypada przecież na październik, a nie na końcówkę zimy. A jednak nie jest to nic niezwykłego. Więcej - to ukłon ze strony uczelni w kierunku studentów

Rekrutacja zimowa jest bowiem przede wszystkim przeznaczona dla studentów, którzy kończą studia inżynierskie. Studia te mają cykl 3,5-letni i obrony nie odbywają się w czerwcu, lecz w styczniu. - Aby osoby kończące kierunki inżynierskie mogły kontynuować naukę na drugim stopniu studiów bez niepotrzebnej przerwy, rekrutacja na studia magisterskie dla inżynierów odbywa się zimą, czyli wtedy, kiedy kończą studia pierwszego stopnia - tłumaczy Marcin Miga, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego.

Kierunki, na które trwa rekrutacja zimowa na Uniwersytecie Opolskim, to informatyka i inżynieria środowiska. W obu wypadkach są to studia półtoraroczne, na które można uczęszczać zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym.

Szerszą ofertę, jak zresztą na uczelnię techniczną wypuszczającą dużo inżynierów przystało, prezentuje Politechnika Opolska, gdzie rekrutacją zimową objęte są następujące kierunki: automatyka i robotyka, budownictwo, elektrotechnika, informatyka, inżynieria środowiska, mechanika i budowa maszyn, technika rolnicza i leśna, zarządzanie i inżynieria produkcji. Z wyjątkiem zarządzania i inżynierii produkcji wszystkie wymienione kierunki mają tylko formę stacjonarną.

Przedstawiciele uczelni podkreślają, że w naborze zimowym nie uczestniczą osoby przypadkowe, lecz ludzie, którzy chcą kontynuować studia, by zdobyć upragniony tytuł naukowy. Sam nabór nie różni się niczym od rekrutacji letniej. Prowadzony jest głównie przez internet. W wypadku Politechniki Opolskiej rejestracja trwać będzie od 1 lutego do 15 lutego. Dokumenty osób, które zostaną przyjęte, będą przyjmowane w dniu 15 lutego w godzinach 9-15.

Z kolei na Uniwersytecie Opolskim termin zgłaszania się na studia na kierunku informatyka upływa 26 lutego niezależnie od formy studiowania. W wypadku inżynierii środowiska jest inaczej. Dla chcących studiować dziennie rekrutacja trwa do 2 marca, zaś dla wybierających się na studia zaoczne zapisy trwają do 22 lutego. Dzień po zakończeniu naborów uczelnia ma ogłosić listy przyjętych na poszczególne kierunki.

Nie tylko uczelnie publiczne prowadzą nabór w zimie. Robi to opolski Wydział Ekonomiczny wrocławskiej Wyższej Szkoły Bankowej. I w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to zimą można tam było zacząć naukę na trzech kierunkach, oferta WSB znacznie się pod tym względem poszerzyła. Rok temu rekrutacja była prowadzona na niestacjonarne studia ekonomiczne na trzech specjalnościach: ekonomii menedżerskiej, ekonomii społecznej i informatyce w ekonomii. W tym roku dołączyły do nich takie specjalności, jak bankowość i rynki finansowe oraz rachunkowość i audyting.

- Regułą jest to, że rekrutacja zimowa cieszy się mniejszą popularnością niż rekrutacja letnia, ale z pewnością przyjmiemy każdego chętnego. Studentem może zostać każdy, kto zdał egzamin maturalny i posiada świadectwo dojrzałości. Zachętą ku temu jest to, iż studia te są dofinansowane przez Unię Europejską, co oznacza, że studenci płacą niższe czesne - podkreśla Krzysztof Sławiński, pełnomocnik kanclerza opolskiej WSB ds. public relations.

WSB chce również uruchomić cztery kierunki podyplomowe: ABC rachunkowości, bezpieczeństwo i higiena pracy, kadry i płace oraz zarządzanie w oświacie. - Zasadniczo nabór trwa do końca lutego, bo zajęcia zaczynają się w marcu, ale jeśli ktoś będzie chciał zacząć naukę na początku semestru, to będzie to możliwe - zapowiada Sławiński.

- Te studia to przede wszystkim propozycja dla tych, którzy nie zdecydowali się na podjęcie nauki w październiku i nie chcą czekać całego roku na ponowną rekrutację - stwierdza.