Najczęstszymi objawami alergii są oczywiście kaszel i katar. Bardzo często są męczące i utrudniają prawidłowe funkcjonowanie naszego maluszka. Alergia może oznaczać nieprzespane noce i zły humor dziecka. Oprócz wspomnianych wcześniej objawów możemy również spodziewać się wysypki oraz zaczerwienienia oczu. W niektórych przypadkach powstają również ropne wybroczyny w okolicach nóg i rąk. Nierzadko występuje również ból głowy i światłowstręt.
Alergia w wielu przypadkach przypomina pierwsze objawy grypy i przeziębienia. Kiedy matka słyszy, że dziecko ma trudności z oddychaniem lub ma czerwoną skórę, wówczas pierwszym krokiem jest udanie się do lekarza rodzinnego w celu zdiagnozowania problemu. Alergię na szczęście można łatwo odróżnić. Pojawia się ona nagle i od razu ukazuje silne objawy jak łzawienie z oczy, czy katar. Najczęściej objawy nasilają się po wyjściu z domu. Choroba rozwija się znacznie wolniej.
Pierwszą rzeczą, jaka przyniesie ulgę naszemu dziecku, jest nałożenie zimnego kompresu na oczy. Dzięki temu złagodzimy świąd i ból oczu. Warto również zakraplać dziecku oczy wodą morską, która nawilża i działa łagodząco na gałki oczne. Najważniejszym punktem jest jednak wizyta u sprawdzonego alergologa, który po dokonaniu testów alergicznych stwierdzi, na jakie pyłki nasze dziecko jest uczulone. To pozwoli na dobranie leków lub do ewentualnego zakwalifikowania do zabiegów odczulających, które stają się coraz popularniejsze w kraju.
Każda osoba, która zajmuje się dzieckiem, powinna wiedzieć, kiedy można spodziewać się największych ataków alergii. W każdym miesiącu wyróżniamy różnego rodzaju pyłki, które mogą powodować szereg alergii i złe samopoczucie naszego dziecka. Oto spis poszczególnych miesięcy i rodzajów pyłków, na jakie narażone jest w ciągu roku nasze dziecko:
Oprócz okładów oraz wizyty u alergologa warto również wychodzić z dzieckiem wieczorem, ponieważ wtedy poziom pylenia spada. Najwyższe stężenie zauważa się od rana do południa. Wtedy objawy mogą być silne, zwłaszcza jeżeli nasze dziecko ma alergię na trawę lub bylicę. Te dwie rośliny są mocno pylące, a objawy alergii mogą być agresywne. Dziecko z pewnością poczuje się wtedy źle, a rodzic będzie musiał szybko interweniować. Na szczęście współczesna medycyna daje szereg możliwości walki z alergiami. Każdego roku alergików przybywa, a przychodnie dermatologiczne i alergologiczne mają pełne ręce roboty. Warto pomóc naszemu dziecku i reagować szybko.