Kiedy jest Dzień Babci w 2018 roku?

Brr. Styczeń to naprawdę zimny miesiąc. Są jednak takie dni, w które od razu robi się cieplej. Mowa tutaj o Dniu Babci. Święto to obchodzimy 21 stycznia każdego roku. Wtedy niestraszne są nam nawet największe mrozy.

Wspaniała tradycja

W Polsce Dzień Babci po raz pierwszy obchodzony był w 1964 r. Święto to bardzo szybko zyskało dużą popularność i zostało na stałe wpisane do kalendarzy. Dość prędko narodziły się również związane z nim zwyczaje, które praktykujemy do dzisiaj. Od ponad 50 lat w tym wyjątkowym terminie wnuczęta spotykają się z babciami, aby złożyć im życzenia, podarować tradycyjną laurkę i bukiet pięknych kwiatów. W przedszkolach i szkołach organizowane są z kolei przedstawienia, w czasie których babcie (i dziadkowie) mogą obejrzeć występy małych aktorów i recytatorów.

Czy dziadkowie też świętują?

Oczywiście, że tak. Jednakże w Polsce Dzień Dziadka jako osobne święto wprowadzony został dopiero w latach 80. XX wieku. Jego datę łatwo zapamiętać, gdyż obchodzone jest 22 stycznia, czyli dokładnie dzień po święcie wszystkich babć. Dlatego też coraz częściej obchody z okazji tych dwóch wyjątkowych uroczystości są łączone.

Kiedy wypada Dzień Babci w 2018?

W roku 2018 Dzień Babci obchodzić będziemy — tradycyjnie — 21 stycznia, czyli w sobotę. Jest to więc doskonała okazja do tego, aby odwiedzić babcię i dziadka i spędzić z nimi nieco więcej czasu. Pamiętajmy też o prezentach. Warto zabrać ze sobą samodzielnie przygotowane laurki (to naprawdę piękny zwyczaj!), do których można dodać kwiaty, pyszną herbatę lub inny prezent — np. coś, co może się przydać babci i dziadkowi.

I nie ma co obawiać się mrozów. Babcia z pewnością zadba o to, aby na stole znalazło się miejsce dla pysznych przekąsek i czegoś ciepłego. A kto odmówi babci lub dziadkowi w ten wyjątkowy dzień?

Więcej o: