Dzień Babci - jak to się zaczęło?

Co roku 21 stycznia wnuki z całej Polski poświęcają swoim babciom wyjątkową uwagę i okazują im miłość oraz wdzięczność za opiekę, pomoc i wsparcie. Wiek wnucząt nie ma tu żadnego znaczenia. O dziwo, tradycja tego święta wcale nie jest taka długa...

Skąd wziął się Dzień Babci?

W Polsce to święto pojawiło się w roku 1965, choć już rok wcześniej jedno z czasopism kobiecych proponowało ustanowienie takiego dnia. Jednak właśnie w roku 1965, 21 stycznia, swój występ w Poznaniu miała dać legenda kina i teatru, Mieczysława Ćwiklińska. Bodźcem do ustanowienia święta stał się dla poznaniaków wiek aktorki oraz jedna z jej kultowych ról. W znanej sztuce „Drzewa umierają stojąc” wcielała się ona w postać Babci. Dziękując jej za wspaniały występ i wręczając kwiaty, organizatorzy poinformowali ją, że to prezent z okazji dzisiejszego Dnia Babci. Nowa tradycja spodobała się Polakom i dziś już wielu nie wyobraża sobie kalendarza bez tego święta.

Jak to wygląda w innych krajach?

Są takie państwa, gdzie w ogóle nie obchodzi się Dnia Babci. Na przykład w Japonii co roku świętowany jest Dzień Szacunku Dla Wieku, a tradycja została zapoczątkowana o rok później, niż w Polsce. Z kolei w stanach Zjednoczonych bodźcem do ustanowienia Dnia Babci stała się chęć zwrócenia uwagi na los osób starszych. Święto jest tam ruchome i obchodzone wspólnie, jako National Grandparents Day. Ruchomą datę mają także analogiczne święta we Francji oraz Holandii.

Wyjątkowy weekend

W roku 2017 Dzień Babci i Dzień Dziadka przypadają w weekend. 21 (Dzień Babci) oraz 22 stycznia (Dzień Dziadka) to sobota i niedziela, co stwarza doskonałe warunki, by podarować tym wyjątkowym osobom swój czas. W ferworze codziennych obowiązków czas jest niezwykle cennym prezentem. Z pewnością niejedni dziadkowie woleliby choćby dzień spędzony z wnukami niż najdroższą niespodziankę.

Więcej o:
Komentarze (4)
Dzień Babci - jak to się zaczęło?
Zaloguj się
 • leszekmarc

  0

  My postanowiliśmy się dla dziadków złożyć na wycieczkę. Trzeba było kupić cały wyjazd w Itace, bo oni po angielsku nie za bardzo, ale ostatecznie prezent nie okazał się aż tak drogi, a oni na pewnoi będą się bardzo cieszyć.

 • adziaak

  0

  Moi dziadkowie mam nadzieję, że będą zachwyceni bo zaplanowałam dla nich coś naprawdę wyjątkowego i wysyłam ich w rejs statkiem z Itaki, przyznam, że pod siebie oferty last minute przeglądałam i te rejsy po Wyspach Kanaryjskich bardzo mi się spodobały, więc uznałam, że czemu właśnie dla nich nie sprawić takiego prezentu z okazji ich święta i nad zakupem wycieczki nie musiałam się długo zastanawiać

 • agsik29

  0

  Bardzo lubię to święto chociaż moja babcia należy zdecydowanie do nowoczesnego pokolenia i typowe ciepłe kapcie albo aparat do mierzenia ciśnienia nie mają u niej jako prezenty szans :) Ale bardzo lubi zdrowy tryb życia więc w zdrowie-dom kupiłam jej jonizator do wody- ostatnio czytała o właściwościach wody alkalicznej i opowiadała mi o tym więc na pewno się ucieszy

 • Marika Krasuska

  0

  Córcia robi laurki, czekolady z banderolą dla babci i dziadka z manufaktury czekolady już zamówione. Mamy nadzieję, że uda nam się spędzić z dziadkami cały weekend. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX