Gdzie jest burza? Burze nad Polską [Mapa burz]

Dowiedz się gdzie jest burza. Aktualny radar burz. Sprawdź mapę burzową Polski.

Dzięki mapie burzowej możesz prześledzić, gdzie obecnie należy spodziewać się intensywnych opadów i wyładowań atmosferycznych. Na mapie dość szczegółowo widać gdzie są burze w województwach i w każdym z większych miast. Jest na bieżąco uaktualniana, więc można z niej uzyskać najświeższe informacje o pogodzie szybciej niż ze standardowych prognoz pogody.

Mapa burzowa Polski

Widoczna powyżej mapa burzowa Polski jest aktualizowana na bieżąco. Odśwież stronę (klawisz F5), aby zobaczyć aktualny stan burz na terenie Polski.

Fakty i mity o burzy

Burza od zawsze wzbudzała u obserwujących ją ludzi strach przemieszany z fascynacją. Już od zarania dziejów dzikie grzmoty i poprzedzające je piorunowe błyski utożsamiano z bożym gniewem, rozwścieczonym w niebiosach Zeusem, Thorem bądź Perunem, który daje tym upust swojemu gniewowi. Nawet w Biblii czy Koranie, zjawisko burzy niesie ze sobą wydźwięk apokaliptyczny- Bóg skazał na zagładę populację całego globu, wywołując siedmiodniową, nieprzerwaną burzę, powodując tym samym wielki potop. Jeszcze nie tak dawno białe światło rzucane przez pioruny kojarzone było z siłami nieczystymi- na polskich wsiach w pośpiechu zasłaniano w domach wszystkie lustra, na sygnał pierwszego grzmotu, w obawie przed niechybnym pojawieniem się w lustrzanym odbiciu upiorów bądź duchów.

Burza dzisiaj

Epoka przesądów dawno już minęła, a silną obawę o własne życie burza budzi raczej już tylko wśród co poniektórych żeglarzy. Dzisiaj jednak możemy zaobserwować przechył w drugą stronę- wiele osób burzę ma w zwyczaju wręcz ignorować, beztrosko używając telefonów komórkowych, czy szukając schronienia pod drzewem w czasie jej trwania. Czy z ignorancji, czy też z zuchwalstwa, takie zachowania często okazują się tragiczne w skutkach. Każdego dnia na świecie od uderzeń piorunów ginie kilka osób, a kilkadziesiąt zostaje porażonych. Przeżycie uderzenia piorunem, poza pozostawieniem specyficznej blizny na naszym ciele, odciska również piętno na naszych zdolnościach intelektualnych, trwale obniżając iloraz inteligencji!

Co robić w trakcie burzy?

  • Pamiętajmy, że piorun uderza zazwyczaj w najwyższy punkt, dokonajmy więc starań, aby tym najwyższym punktem się przypadkiem nie stać- zejdźmy na jak najniższy teren, unikając przy tym otwartych przestrzeni- plaż, czy polan.
  • Nie szukajmy schronienia pod drzewami bądź skałami- ładunki elektryczne po uderzeniu w nie, przejdą przez nasze ciało bez problemu.
  • Odłóżmy metalowe przedmioty, nie korzystaj z telefonu komórkowego.
  • Dobrym pomysłem jest zamknięcie się w samochodzie- karoseria auta jest znakomitym piorunochronem.
  • Lepiej nie używać laptopów podłączonych do prądu podczas burzy. Znajdujemy się wówczas na końcu przewodu.

Jak powstaje burza?

Najczęściej spotykana jest w tropikalnych i umiarkowanych rejonach świata. Bierze się stąd, gdy różnica temperatur pomiędzy górnymi a dolnymi warstwami atmosfery jest diametralnie różna (na górze dominuje powietrze zimne, na dole zaś ciepłe). Ciepłe powietrze w takim wypadku unosi się do góry, gdyż jest lżejsze od zimnego. Wskutek wznoszenia rozpręża się jednak i ochładza się, stając się tym samym zimniejsze od otoczenia, w efekcie czego robi się cięższe i opada w dół.

Jeżeli myślisz, że może ci grozić uderzenie pioruna, unikaj otwartych przestrzeni i znajdź schronienie (fot. jerbarber / iStockphoto.com)Jeżeli myślisz, że może ci grozić uderzenie pioruna, unikaj otwartych przestrzeni i znajdź schronienie (fot. jerbarber / iStockphoto.com) Jeżeli myślisz, że może ci grozić uderzenie pioruna, unikaj otwartych przestrzeni i znajdź schronienie (fot. jerbarber / iStockphoto.com)

Gdy jednak wznoszące się powietrze jest bogate w parę wodną, ta skrapla się w miarę ochładzania powietrza. Przy tym procesie, zwanym kondensacją, wydzielają się duże ilości ciepła, które powoduje, że powietrze wilgotne stygnie wolniej i jest stale cieplejsze, a tym samym lżejsze od otoczenia. To właśnie powoduje, że powietrze bardzo gwałtownie wznosi się do góry i osiąga wysokość kilkunastu kilometrów- w tak wysokiej warstwie atmosfery panuje bardzo niska temperatura (-60 °C). Dalszy scenariusz jest znany. Niebo przeszywa zimny błysk, wtóruje mu potężny grzmot, a nas zalewa siarczysty deszcz. Chmura burzowa powoli wyparowuje.

Jak powstaje piorun?

To efektowne audiowizualne przedstawienie, to wyładowanie elektryczne o olbrzymim natężeniu, które przenosi w kierunku ziemi ujemne ładunki elektryczne (większa część piorunów ma jednak miejsce wewnątrz samej chmury). W momencie, w którym ładunek przewodni wędruje ku ziemi, przenosi ujemny ładunek elektryczny i pozostawia za sobą kanał silnie zjonizowanego powietrza o średnicy do kilku cm, tworząc tym samym rozgałęzioną ścieżkę. Te gałęzie następnie rosną aż jedna z nich dosięga w końcu Ziemi, sprowadzając na nią ładunki ujemne. To tak zwane wyładowanie wstępne. Przepływ ten jest ponad 1000 razy intensywniejszy od przepływów prądu w domowej sieci energetycznej. Następnie wyładowanie zaczyna biec w górę, pokonując tę samą trasę, by przenieść do chmury cząsteczki dodatnie zwane powrotnymi. Proces wyładowań wstępnych i powrotnych powtarzany jest kilkukrotnie w ciągu ułamka sekundy, dopóki, dopóty ładunki neutralne w chmurze nie zostaną zneutralizowane. Znany wszystkim efekt audiowizualny spowodowany jest tym, że powietrze podczas tego procesu rozgrzane jest do bardzo wysokiej temperatury. Przez kanał powietrza przepływa prąd, rozgrzewając je, tworząc charakterystyczny błysk, zaś skok temperaturowy powoduje również wzrost ciśnienia- to zaburzenie rozchodzi się w postaci fali dźwiękowej, przez nas odbieranej jako potężny grzmot.

Czy wiesz, że ?

  • Średnio 100 piorunów na sekundę obserwuje się w atmosferze ziemskiej.
  • Wyładowania elektryczne towarzyszące burzom na Saturnie są ok. 1000 razy silniejsze od tych na Ziemi.
  • Rekord największej liczby dni w roku z burzą wynosi 322 dni! Takie warunki pogodowe nękały indonezyjskie miasto Bogor, nieco ponad 100 lat temu.
  • Jak liczyć odległość od miejsca uderzenia pioruna na podstawie jego grzmotu? Trzeba policzyć w sekundach czas pomiędzy momentem, w którym niebo rozświetli błyskawica, a słyszalnym chwilę później gromem. Otrzymany wynik podzielić przez 3- tyle kilometrów od nas uderzył piorun.
  • W każdym momencie nad światem szaleje 1800 burz.
  • Efektowny wizualnie błysk pioruna, to nic innego, jak rozgrzane do wysokiej temperatury powietrze.

Piorun kulisty

To bardzo rzadkie zjawisko meteorologiczne spowite jest mgłą tajemnicy. Przeciętnie piorun kulisty dochodzi do rozmiarów dojrzałej pomarańczy. Natomiast żywotność tej wściekle rozświetlonej kuli nie przekracza kilkudziesięciu sekund. Według relacji świadków, jej przelotowi towarzyszy również głośne syczenie.

Ciężko stwierdzić, na płaszczyźnie naukowej, czym dokładnie jest piorun kulisty. Wiadomo o nim bardzo niewiele, gdyż pierwszej naukowej obserwacji zdarzenia dokonano bardzo późno, dopiero w 2012 roku. badania wykazały, że w widmie świecenia tego pioruna widać linie emisyjne krzemu, żelaza i wapnia, co zdaje się potwierdzać hipotezę, jakoby zjawisko miało być efektem utleniania chmury materiału odparowanego z gleby przez uprzednie uderzenie w nią zwykłego pioruna. Jednak, mimo iż wiarygodna, ta hipoteza wciąż pozostaje jedynie spekulacją, co pozwala fascynatom zjawiska puścić wodze wyobraźni, snując najbardziej szalone domysły- nie braknie teorii o promieniowaniu mikrofalowym, energii jądrowej, antymaterii czy nawet czarnych dziurach.