Życzenia i laurki na Dzień Babci 2017

Dzień Babci 2017. Babcie to jedne z najukochańszych istot na świecie! Wnuki je uwielbiają - i z wzajemnością. Rozpieszczają, pysznie gotują i bardzo się cieszą, gdy w Dzień Babci dostaną laurkę czy czekoladki. Kiedy wypada to święto w 2017 roku i skąd się wzięło?

Kiedy obchodzimy Dzień Babci w 2017 roku?


W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia. W roku 2017 wypada to w sobotę, więc tym bardziej można odwiedzić kochaną babcię i spędzić u niej cały dzień czy weekend (pamiętajmy, że 22 stycznia, czyli dzień później obchodzony jest Dzień Dziadka). Przyjęło się, że wnuki wręczają swoim babuniom własnoręcznie wykonane laurki, a częste prezenty to także czekoladki oraz kwiaty. Coraz więcej osób postanawia jednak ofiarować z tej okazji coś praktycznego – blender, nową czapkę czy płaszcz, albo kosmetyki. Wszystko zależy od konkretnej babci, jej potrzeb i upodobań.

W Polsce pomysł na uhonorowanie babć własnym świętem pojawił się w roku 1964, a stało się to za sprawą tygodnika „Kobieta i Życie”. Rok później ten sam pomysł propagował „Express Poznański”, a w jeszcze kolejnym roku „Express Wieczorny”. I tak święto to stopniowo przenikało do świadomości coraz szerszej grupy ludzi, by w końcu stać się corocznym zwyczajem całego kraju.

Ciekawostki o Dniu Babci


Dzień Babci nie jest obchodzony w każdym kraju w tym samym momencie – razem z Polską obchodzą to święto 21 stycznia również Bułgaria i Brazylia, ale już w Hiszpanii przypada ono na 26 lipca, a w Stanach Zjednoczonych na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, czyli we wrześniu. Nie wszystkie kraje rozdzielają również Dzień Babci i Dzień Dziadka – na przykład właśnie w USA obchodzi się jeden Narodowy Dzień Dziadków.

Wiele osób zastanawia się dlaczego – skoro można było wybrać dowolny dzień w roku – zdecydowano się właśnie na 21 stycznia, gdy zimowa aura nie sprzyja spotkaniom i dalekim podróżom w odwiedziny (a przecież nie każdy mieszka w tym samym mieście co dziadkowie). Otóż, data została wybrana przypadkiem! Tego dnia przypadały urodziny Mieczysławy Ćwiklińskiej, a redakcja składając jej życzenia, dodała dla żartu, że to z okazji Dnia Babci (aktorka obchodziła wówczas swoje 85 urodziny i grała w spektaklu babcię). Pomysł szybko się rozpowszechnił – w końcu jest to przyjemne święto dla uhonorowania wszystkich cudownych babć.