Wielkanoc 2017. Kiedy w tym roku przypadają Święta Wielkanocne?

Święta Wielkanocne mogą przypadać od 22 marca do 25 kwietnia. W 2017 roku Wielkanocna Niedziela i Poniedziałek przypadają 16 i 17 kwietnia.

Wielkanoc to święto ruchome - przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W przeszłości próbowano ustalić stałą datę Wielkanocy, jednak ów pomysł Piusa X został oprotestowany i przepadł.

W 2017 roku Wielkanoc przypada 16 kwietnia. Oznacza to, że Niedziela Palmowa obchodzona będzie 9 kwietnia. Niedziela Wielkanocna oraz Poniedziałek Wielkanocny to w Polsce dni ustawowo wolne od pracy.

Najważniejsze święto chrześcijan

Święta Wielkanocne zaczynający się w Niedzielę Palmową Wielki Tydzień jest ostatnim przed Wielkanocą. Jego najważniejszą część stanowi Święte Triduum Paschalne - zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Wielki Tydzień i przypadające w tym tygodniu Triduum Paschalne to dla chrześcijan najświętszy czas w roku - czas, w którym Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Więcej o: