Pogoda na styczeń. Co przyniesie nadchodząca zima? Będzie ciepło, ale spadnie też śnieg

Choć trudno przewidzieć prognozę pogody z wyprzedzeniem, już dziś możemy mniej więcej ocenić, jaka zima nas czeka.

Styczeń przyniesie lekki mróz na przemian z odwilżami. Przewiduje się, że będzie pierwszy miesiąc nowego roku będzie chłodniejszy od grudnia. Niektórzy meteorolodzy prognozują, że miejscami spadnie sporo śniegu. Przez większą część stycznia temperatura będzie się utrzymywała na poziomie 2-4 stopni poniżej zera - informuje czasnadmorze.pl.

Pogoda w ubiegłą zimę

Prognoza długoterminowa jest orientacyjna. Warto jednak patrzeć na to, jak przebiegła ubiegłoroczna zima - była ciepła, szczególnie na południu i w centrum kraju. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatury ujemne odnotowano w południowo-wschodniej Polsce - średnio do -1 st. i -2 st. na Sulwalszczyźnie. Najcieplej było na Dolnym Śląsku - średnio około 3 st.

Rekordy temperatur

Najcieplejszym miesiącem był grudzień - zanotowano nawet 16 st. powyżej zera we Wrocławiu i około 13-14 st. w większej części kraju. Najzimniej było w styczniu w Suwałkach (- 21 st.) i około 15-17 stopni poniżej zera w całej Polsce.

We wschodnich województwach zimą było natomiast dużo opadów. Nawet o połowę więcej deszczu i śniegu niż średnio zimą w latach 1971-2000. Najmniej opadów było natomiast w Wielkopolsce. 

Więcej o: