Rząd ogłosił szczegóły programu Mieszkanie Plus. Sprawdź, czy możesz wziąć w nim udział

Rząd w końcu przedstawił założenia długo oczekiwanego programu Mieszkanie Plus. Ma on umożliwiać gorzej zarabiającym wynajem tanich mieszkań. Czy spełniasz warunki, aby dostać mieszkanie - wyjaśniamy.

 

1. Kto będzie objęty programem?
Program przeznaczony jest dla osób, które nie mają zdolności kredytowej (banki nie udzielą im kredytu np. ze względu na niskie czy nieregularne zarobki, wiek czy dotychczasową historię kredytową). Według zapewnień, nikt nie zostanie wykluczony. Preferowane będą jednak rodziny wielodzietne, a punktacja zależała będzie od liczby dzieci. Pod uwagę brana będzie również sytuacja finansowa, ale dochody mają wpływać jedynie na okres oczekiwania na mieszkanie.

2. Ile będą kosztować mieszkania?
W założeniu mieszkania będą na wynajem. Koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za metr kw. Oznacza to, że np. za 50-metrowe mieszkanie będziesz musiał zapłacić 500-1000 zł czynszu miesięcznie. Będzie również możliwość dojścia do własności. Według RMF FM kto będzie płacił czynsz regularnie, po 30 latach stanie się właścicielem mieszkania.

3. Kiedy możesz ubiegać się o mieszkanie?
Narodowy Program Mieszkaniowy ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r. Nabór chętnych na wynajem mieszkań ma rozpocząć się w drugiej połowie 2017 r., zaś inwestycje w ramach programu zostaną rozpoczęte z początkiem 2018 r.

4. Jakie są założenia programu Mieszkanie Plus?
Najważniejszym filarem programu ma być utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Będzie on przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki czemu budowane tam mieszkania mają być tańsze.

5. Czego wciąż nie wiemy o programie?
Nie mamy informacji, ile mieszkań zostanie zbudowanych i jak wiele osób będzie mogło skorzystać z programu. Kwestią otwartą pozostaje też, kiedy chętni do skorzystania z Mieszkania Plus będą mogli wprowadzić się do lokali.