Polska przywraca kontrolę na granicach z UE. Jakie mogą czekać cię komplikacje?

MSW przygotowało projekt wprowadzenia kontroli na granicach w wakacje. Ma to zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Jakich utrudnień możesz się spodziewać - wyjaśniamy.

1. Na jaki czas zostanie wprowadzona kontrola?

Projekt rozporządzenia MSW przewiduje, że tymczasowa kontrola graniczna będzie obowiązywała w dniach 4 lipca - 2 sierpnia 2016 r.

2. Jakich kłopotów można spodziewać się na granicy?

Wyjeżdżający z Polski za granicę nie natrafią na utrudnienia. Kontrole obejmą jedynie osoby przyjeżdżające do naszego kraju. Straż Graniczna zaznacza jednak, że czas oczekiwania na granicy nie wydłuży się znacznie. Wszystko dlatego, że kontrole będą wyrywkowe - obejmą jedynie losowo wybranych kierowców i pasażerów i osoby, które wydadzą się straży podejrzane.

3. Czy można przejechać przez granicę bez dowodu bądź paszportu?

Zgodnie z konstytucją, Straż Graniczna nie może zabronić żadnemu obywatelowi Polski powrotu do kraju, nawet jeśli nie ma przy sobie dowodu bądź paszportu. Jeśli podczas pobytu poza Polską turysta zgubi dokumenty, strażnicy i tak przepuszczą go przez granicę po sprawdzeniu w bazach danych jego tożsamości.

4. Czy można spodziewać się problemów na lotniskach?

Tak. Sprawdzani będę wyrywkowo pasażerowie wybranych rejsów przylatujący do Polski ze strefy Schengen.

5. Co podczas kontroli może się zdarzyć?

Kontrola graniczna służy sprawdzeniu uprawnień do przekroczenia granicy. Strażnicy będą zatem po prostu oglądać nasz paszport lub dowód. Pamiętajmy jednak, że Straż Graniczna ma prawo zatrzymywać i kontrolować bagaż oraz dokonywać rewizji osobistych. Może się to zdarzyć również podczas kontroli granicznej, jeśli tylko strażnicy uznają to za konieczne.

6. Czy turysta będzie mógł przejść przez zieloną granicę, np. w Tatrach z Polski na Słowację?

Nie. Obecnie obywatel kraju Schengen może przekraczać granicę w dowolnym punkcie (także "zieloną granicę", np. w lesie). Między 4 lipca a 2 sierpnia będzie mógł to robić jedynie w wyznaczonych punktach. Przejście szlakiem z Polski na Słowację będzie w tym okresie wykroczeniem, zagrożonym mandatem do 500 złotych.

7. Jakie dokumenty musi mieć obcokrajowiec, żeby wjechać do Polski?

Już teraz, podróżując po strefie Schengen każdy obywatel kraju Schengen powinien mieć przy sobie dowód bądź paszport. W momencie przywrócenia kontroli, aby wjechać do Polski taki dokument będzie musiał mieć. Obywatele państw trzecich, np. Ukrainy, Rosji, USA, muszą mieć ze sobą paszport i ewentualnie wizę (jeśli jest wymagana).

Zobacz wideo
Więcej o: