Masz zgagę? Boli cię ręka? Uważaj, tak właśnie wyglądają objawy zawału u kobiet

Zawał serca to cichy zabójca kobiet. To dlatego, że objawy tej choroby są u nich zupełnie inne niż u mężczyzn. W jaki sposób kobieta może poznać, że ma zawał - wyjaśniamy

Masz duszności? Dopadła cię długotrwała zgaga? Uważaj, to może być początek zawału.

1. Jakie są objawy zawału u kobiet?

Większość z nas kojarzy zawał z bólem w klatce piersiowej. tymczasem to objaw typowy dla mężczyzn. U kobiet objawy często są inne. Panie mogą przy zawale czuć bóle ręki, szczęki, ramienia, karku, pleców lub żołądka. Inne objawy to duszności, zgaga, uczucie osłabienia, bezwładności rąk. Ból w klatce piersiowej u kobiet pojawia się dużo rzadziej niż u mężczyzn. Kobietę zaniepokoić powinien jakikolwiek objaw, który utrzymuje się dłużej niż 20 minut, albo trwa krócej, lecz jest powtarzalny. Zwłaszcza, jeśli się nasila. To, co bierzemy za atak grypy czy problemy z trawieniem, może być objawem zawału. Infografika/objawy zawału serca u kobietyInfografika/objawy zawału serca u kobiety Marta Kondrusik Infografika/Zawał u kobiet/Marta Kondrusik

2. Jak reagować, gdy wystąpią objawy zawału?

W przypadku wystąpienia objawów trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie. Bardzo ważny jest czas. Jeśli w ciągu pierwszej godziny pacjent trafi do szpitala i lekarze na czas poszerzą naczynia, może w ogóle nie dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego. Jeśli interwencja medyczna będzie spóźniona, może dojść do trwałej niewydolności serca, a nawet śmierci.

3. Kto jest zagrożony zawałem?

W przeciwieństwie do objawów, czynniki sprzyjające zawałowi są podobne u obydwu płci. Narażone są na niego osoby z wysokim poziomem cholesterolu oraz chorujące na nadciśnienie. Ryzyko rośnie w przypadku nałogowych palacz i cukrzyków. Prawdopodobieństwo zawału jest również uzależnione od wieku. O swoje serce powinny szczególnie troszczyć się osoby powyżej 55 roku życia.

4. Jaką stosować profilaktykę, aby nie dopuścić do zawału?

Kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli przede wszystkim duża aktywność fizyczna, najlepiej 5 razy w tygodniu po 40 minut. Ograniczenie palenia papierosów i zdrowa dieta (m.in. uboga w sól) są równie ważne. Co więcej, warto badać swoje ciśnienie. Ok. 10 mln Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, a wielu nie zdaje sobie z tego sprawy. Tymczasem ta choroba znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca.

5. Na czym polega zawał serca?

Zawał serca to niedokrwienie mięśnia sercowego spowodowane zamknięciem tętnicy doprowadzającej do serca krew. Zatkanie tętnicy jest z kolei skutkiem powstania w niej zakrzepu. Z powodu niedokrwienia pewne partie serca nie otrzymują tlenu, co powoduje ich martwicę. Konsekwencją może być niewydolność serca, a w najgorszym wypadku - śmierć. W krajach Unii Europejskiej choroby układu krążenia, w tym zawał serca, są najczęstszą przyczyną śmierci.

A TERAZ ZOBACZ: Krwawiąca hostia to cud? Nauka ma już wyjaśnienie

Zobacz wideo
Więcej o: