Zapomnij o tanim OC. Ceny polis wzrosły nawet o 50 procent. Dlaczego?

Właściciele samochodów są wściekli, bo płacą za OC nawet kilkaset złotych więcej niż w ubiegłym roku. Dlaczego OC tak drastycznie drożeje - wyjaśniamy.

1. O ile wzrosły ceny ubezpieczenia OC?

W ostatnich kilku miesiącach koszty obowiązkowych polis OC wzrosły średnio o 20-30%. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe podniosły ich cenę nawet o połowę. Co prawda podwyżki są stopniowe, jednak dla klienta, który wykupuje OC raz w roku, wzrost jest drastyczny.

Dziś, wykupując OC, trzeba zapłacić średnio 7,5 % więcej niż w styczniu. I aż o 36 procent więcej niż na początku ubiegłego roku. Średni koszt polisy OC w miastach wojewódzkich to już 667 złotych.

2. Dlaczego ceny rosną?

W ostatnich latach na rynku ubezpieczeń OC trwała wojna cenowa. Aby zdobywać klientów, towarzystwa ubezpieczeniowe obniżały ceny ile się dało. Zdecydowana większość kierowców przy wykupie OC kieruje się przecież jedynie ceną, tylko nieliczni zwracają uwagę na rozmaite bonusy. W zeszłym roku okazało się, że pieniądze ze składek nie pokrywają kosztów wypłacanych świadczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe na OC straciły już miliard złotych.

Za podwyżkami może także stać podatek bankowy, który nałożony został również na towarzystwa ubezpieczeniowe. Koszty podatku muszą sobie one w jakiś sposób zrekompensować, np. podnosząc kierowcom ceny polis.

3. Czy należy spodziewać się kolejnych podwyżek?

Ceny będą rosły. Jak szacuje Anna Trzcińska, redaktor prowadząca "Dziennik ubezpieczeniowy", w końcu tego roku cena OC może być aż o połowę wyższa niż w ostatnich miesiącach 2015 roku.

Wzrost cen polis będzie jeszcze większy, jeśli Ministerstwo Zdrowia wprowadzi tzw. "podatek Religi". Według doniesień prasowych w ministerstwie już trwają prace nad projektem. "Podatek Religi" to - w skrócie - przerzucenie części kosztów związanych z leczeniem ofiar wypadków na kierowców. Jeśli to leczenie będzie w jakiś sposób współfinansowane ze składek OC, ceny polis na pewno wzrosną.

4. Co grozi kierowcy, który nie wykupi ubezpieczenia OC?

Jeśli kierowca nie wykupi OC i złapie go policja, zapłaci najpierw 50 złotych mandatu, a później 3 700 zł kary. Jeśli zaś spowoduje wypadek, to będzie musiał z własnej kieszeni pokryć wszystkie koszty naprawy szkody i leczenia ewentualnych ofiar. Może to kosztować kilkadziesiąt albo nawet kilkaset tysięcy złotych.

Więcej o: