MEN potwierdza - to koniec gimnazjów. Czy powrót do starego systemu edukacji to dobra decyzja?

MEN zapowiedziało powrót do starego systemu edukacji. Gimnazja zostaną zlikwidowane, wrócą 8-letnie podstawówki i 4-letnie licea. Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach.

Osiem lat szkoły podstawowej i czteroletnie licea ogólnokształcące - to najważniejsze zmiany, jakie zapowiedziała dziś szefowa MEN Anna Zalewska. W klasach I - IV będzie prowadzona edukacja wczesnoszkolna. Po ukończeniu podstawówki uczniowie będą mogli wybrać czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która zastąpi dzisiejsze szkoły zawodowe. Reformy w systemie szkolnictwa rozpoczną się w 2017 roku.

Czy powrót do starego systemu edukacji to dobra decyzja?

embed

"Czy to są naprawdę najlepsze argumenty za? Trzymanie dziecka pod kloszem i chęć utrzymania przyjaźni? Chcecie przywrócenia systemu który nie działał pod koniec lat 90, skąd ta pewność, że sprawdzi się dwadzieścia lat później? Nie lepiej reformować istniejący system?" - pyta w komentarzu nasz czytelnik.

"Takie zmiany jak w edukacji powinny być zmianami zaakceptowanymi przez wszystkie siły polityczne, a nie na siłę forsowane przez jedną partię" - stwierdził pod artykułem na naszym portalu użytkownik dancio.k.

"Likwidują gimnazja dlatego, że dzieci schodzą na złą ścieżkę. Ale nie w każdym gimnazjum jest tak samo. Moja córka chodzi do normalnej klasy. Oczywiście, są tam osoby, które mają głupie pomysły, ale to takie pokolenie. Naprawdę myślą, że dzięki temu nastolatki przestaną pić alkohol, czy brać narkotyki? Żałosne" - napisał jeden z użytkowników na forum "Gazety Wrocławskiej".

embed

"Każdy kto ma wątpliwości co do tego posunięcia: Spytajcie się nauczycieli z LO i wykładowców akademickich. Zmiana systemu z 8+4 na 6+3+3 była porażką! Nauczyciele z gimnazjów - jak uczą dobrze, to znajdą pracę, jak źle to out!" - pisze nasz czytelnik unsryda.

"Bardzo mnie cieszy ta zmiana. Poczucie bezpieczeństwa naszych dzieci w fazie dojrzewania nie zostanie zaburzone, nie będą miały dodatkowych stresów w związku ze zmianą otoczenia i wymaganiami od nowych nauczycieli" - stwierdziła Aldona na forum "Dziennika Łódzkiego".

"Z mojego punktu widzenia to słuszne rozwiązanie. 8-letnie klasy to marzenie. Wszyscy byśmy znali się od dziecka, a przechodząc do gimnazjum dzieciaki i moi rówieśnicy popisują się pijąc alkohol, paląc, aby tylko zostać zauważonym, przygarniętym do paczki. A w podstawówce znalibyśmy się od dziecka i w miarę można by tego uniknąć" - napisała użytkowniczka o nicku gimnazjalistka na forum portal.samorzadowy.pl.

Czy powrót do starego systemu edukacji to dobra decyzja? Jesteśmy ciekawi Waszych opinii. Piszcie je w komentarzach.

Czy powrót do starego systemu edukacji to dobra decyzja?