Rząd likwiduje sprawdzian szóstoklasisty. Czy to dobry ruch?

Od przyszłego roku uczniowie nie będą pisali sprawdzianu na koniec szóstej klasy szkoły podstawowej. Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach!

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w ustawie o systemie oświaty, który zakłada m.in. likwidację od roku szkolnego 2016/2017 sprawdzianu dla szóstoklasistów. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jego wynik nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum rejonowego, ale w przypadku wyboru innej szkoły może zdecydować, czy będzie się on uczył w wybranej placówce.

W miejsce sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne. Każda szkoła będzie mogła z nich korzystać, by dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie gimnazjum. Czy taka zmiana to twoim zdaniem dobry pomysł?

embed
"Nie można oceniać wiedzy z kilku lat na podstawie jednego testu, który z różnych przyczyn może wypaść gorzej niż pozwalałaby na to wiedza ucznia" - uważa na naszym forum geotrupes_stercorarius.
"Stres wywołany poddawaniem ocenie moim zdaniem nie jest wcale tu potrzebny, cała kategoryzacja, rywalizacja, stygmatyzacja - to kształtuje życiowe postawy i determinuje do przyjęcia określonej strategii życiowej, która może okazać się bezpodstawna, błędna i autodestrukcyjna. Taki test powinien być przeprowadzany dużo później, gdy nie stanowi zagrożenia dla dojrzałej już osobowości" - stwierdza tam episkopatszatyna777.
"Ten egzamin to istna parodia: w szkołach nauczyciele czynią wszelkie starania, aby ich uczniowie wypadli jak najlepiej, więc podpowiadają, poprawiają napisane testy" - pisze na na naszym forum Jolka Sto.
embed
"Ten egzamin jest jedynym kryterium oceny pracy szkoły (podstawowej). Bez niego zamulamy system i nie mamy wiedzy kto jak pracuje" - pisze na naszym forum ddider.
"Im więcej dziecko będzie pisać takich testów, nieważne, że ma napisać wg klucza, tym mniej będzie się stresować przy kolejnych, być może ważniejszych" - dodaje amel.ka.
"W tym roku nasze dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej i TAK, wyniki egzaminu były dla nas bardzo ważne! Chcemy je posłać do szkoły, która ma co najmniej dobre wyniki z egzaminu, a nie do najbliższej rejonówki, która będzie marnowała jego szanse na dobre wykształcenie. Jak mogę się dowiedzieć o wynikach pracy szkoły, jeżeli nie będę mieć oficjalnych wyników egzaminu zewnętrznego szkół z całego miasta?" - pisze tam niennte.
Zobacz wideo
Czy sprawdzian szóstoklasisty powinien zostać zlikwidowany?