Klauzula sumienia w kolejnych zawodach. Co jest ważniejsze - komfort lekarzy czy dobro pacjentów?

Sejm rozważał wprowadzenie klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów. Choć pomysł upadł, nadal mogą z niej korzystać lekarze. Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach!

O klauzuli sumienia zrobiło się głośno za sprawą prof. Bogdana Chazana , który odmówił wykonania zabiegu aborcji (choć były ku temu wskazania medyczne ze względu na ciężkie wady płodu). Ginekolog odmówił też wskazania innego lekarza lub szpitala, gdzie możnaby wykonać zabieg, powołując się właśnie na klauzulę sumienia.

Klauzula sumienia dla fizjoterapeutów?

Dziś temat powraca przy okazji sejmowych obrad nad ustawą o fizjoterapii. Przedstawiciele PiS chcieli wprowadzić do niej zapis, który pozwalałby na odmowę zabiegu np. ze względu na antykoncepcyjną wkładkę domaciczną u pacjentki.

Zobacz wideo

Czy popierasz możliwość stosowania klauzuli sumienia?

embed
"A czy lekarz ma być oprawcą odbierającym dziecku życie?" - pytała Julita na Gazeta.pl.
"Tylko Bóg ma prawo decydować o życiu i śmierci, zarówno dziecka jak i kobiety. Koniec i kropka. Dajmy już spokój z tymi oświeceniowymi i pseudopostępowymi pomysłami, ze człowiek może wszystko" - uważa użytkownik prawdziwykermesz.
embed
"Skoro szpital ma obowiązek wykonywania WSZYSTKICH usług zakontraktowanych z NFZ, to nie powinien przyjmować do roboty lekarzy "klauzulowych", a zatrudnionych, którzy podpiszą ten kwit, wyrzucać, bo oni z założenia odmawiają realizowania założeń szpitala" - napisał dziadekjan na naszym forum.
"Jak strażak odmówi gaszenia pożaru spowodowanego piorunem, to może ktoś się obudzi' - stwierdził Benek.

Co sądzisz o klauzuli sumienia? Daj znać w komentarzach.

Czy popierasz możliwość stosowania klauzuli sumienia?