Unia zabroni korzystania z Facebooka dzieciom poniżej 16 roku życia. Czy to dobre rozwiązanie?

W UE już niedługo przed 16 rokiem życia nie skorzystamy z Facebooka bez zgody rodziców. Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach.

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego właśnie uzyskało ostateczną formę prawną. Wejdzie w życie w 2018 roku.

Co to może oznaczać dla przeciętnego użytkownika mediów społecznościowych? Otóż wielce prawdopodobne, że serwisy zaczną od nas wymagać skanu dowodu osobistego. Za niestosowanie się do przepisów rozporządzenia Unia będzie mogła ukarać je wysoką grzywną.

Nowe prawo ma chronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami i tzw. "hejtinigiem". Ale niektórzy wskazują, że niepełnoletni i tak znajdą sposób, żeby korzystać z ulubionych serwisów.

Facebook za pozwoleniem rodziców - lepsza ochrona czy zawracanie głowy?

W internecie trwa zażarta dyskusja na temat sensu unijnego rozporządzenia. Jego zwolennicy wskazują, że ukróci ono negatywne praktyki internetowe szerzące się wśród dzieci. Przeciwnicy twierdzą, że pozwoli serwisom na gromadzenie kolejnych danych osobowych użytkowników, np. numerów PESEL.

Czy UE powinna ograniczyć dostęp do mediów społecznościowych osobom poniżej 16 roku życia?

embed
"W końcu jakiś dobry pomysł. Patrząc na wpisy dzisiejszej młodzieży, można odnieść wrażenie, że jest tam o wiele więcej niechęci, obraźliwych treści niż w przypadku pełnoletnich użytkowników. Może to ukryci hejting" - zauważa użytkownik Oldtimer na forum Komputerswiat.pl.
"Dzieci publikują w mediach społecznościowych nie tylko informacje osobie. Wrzucają także masę zdjęć, filmów i informacji o swoich rówieśnikach. Najczęściej bez ich wiedzy i zgody, nieświadomie krzywdząc innych. Dlatego regulacja dostępu to dobra sprawa" - chwali użytkownik Bystryy na forum Dobreprogramy.pl.
embed
"Rozporządzenie może mieć fatalne skutki. Wysyłając skan dowodu, jednocześnie udostępnimy serwisowi nasze dane osobowe. Numery PESEL będą mieli podane na tacy. To duży krok w stronę całkowitej infiltracji" - wyraża swoje obawy użytkownik Wwq na forum Komputerswiat.pl.
"Kolejny sposób na ograniczenie naszych praw. To rodzice powinni kontrolować dziecko i ograniczać mu dostęp do internetu, sprawdzać, czym się w sieci zajmuje. I wychowywać. Żadne odgórne ograniczenia tego nie załatwią" - pisze użytkownik MariuszEm na forum Dobreprogramy.pl.

A ty co o tym myślisz? Daj znać w komentarzach!

Czy UE powinna ograniczyć dostęp do mediów społecznościowych osobom poniżej 16 roku życia?