Posłowie chcą wprowadzić częściową prohibicję. Dobry pomysł czy przesada?

Politycy z PiS i PO chcą ograniczyć sprzedaż alkoholu - według projektu już nie kupimy go w nocy. Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach.

Posłowie PiS i PO złożyli dwa projekty dotyczące ustanowienia nocnej prohibicji. Jeśli prawo wejdzie w życie, samorządy dostaną możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży detalicznej alkoholu w godzinach 22-6.

To jednak nie wszystko. Oba projekty zakładają, że gminy będą mogły - wedle uznania - wprowadzać zakaz sprzedaży takich napojów w konkretnych miejscach, dniach i godzinach. Limitowana może być też liczba sklepów sprzedających alkohol.

"Kompletna bzdura" ws. "zgoda, ale pod warunkiem..."

Zwolennicy zakazu przekonują, że Polacy piją zbyt dużo alkoholu - nocna prohibicja mogłaby być ich zdaniem pierwszym krokiem w walce z tym zjawiskiem. Co na to przeciwnicy zakazu? Ci odpowiadają, że ograniczenia sprzedaży przysłużą się jedynie do rozkwitu czarnego rynku.

Czy popierasz ograniczenia w sprzedaży alkoholu?

embed
"Mieszkam na przeciwko całodobowego sklepu i to, co dzieje się po 22 to krzyki, śmiechy i pijackie burdy. Wolność pijaka nie może odbywać się kosztem wolności i spokoju większości, dlatego jestem za ograniczeniem sprzedaży alkoholu od 22-6. I bzdurą jest opowiadanie o powrocie melin itp. Kto ma ochotę się nachlać, może nakupić sobie wódy wcześniej" - pisze na naszym forum użytkownik expert18.
"W większości cywilizowanych krajów istnieje utrudnienie co do sprzedaży alkoholu - m.in. w Skandynawii, UK czy Irlandii (...). Normalni ludzie nie muszą mieć dostępu do wódy 24h na dobę" - dodaje zydgejmasoncyklista.
"Alkohol to taka sama używka jak narkotyki i papierosy - a nawet większa, bo szkodzi nie tylko zdrowiu (wymienię tylko wypadki powodowane przez kierowców pod wpływem!). Skoro walczymy z innymi używkami, to dlaczego nie z nim?" - pyta Ania.
embed
"Ograniczając sprzedaż w nocy, Państwo przyczyni się do powrotu tzw. "met" czyli miejsc, gdzie można kupić alkohol nieoficjalnie. Czyli w efekcie będziemy mieli wzrost szarej strefy i sprzedaży alkoholu niepewnego pochodzenia" - przekonuje na naszym forum Bartłomiej Sokołowski.
"Kompletna bzdura. Widziałem, jak to wygląda w praktyce choćby na Węgrzech. O godzinie 21:30 zbierają się w budapesztańskich sklepach tłumy, które po prostu kupują alkohol na zapas. Ich doświadczenie każe im wziąć więcej niż im się wydaje za zasadne, a co za tym idzie... więcej także piją" -  dodaje Mateusz.
"Chcą ograniczać dostęp do alkoholu? Bardzo proszę!!! Ale niech najpierw zabronią jego sprzedaży na wszystkich stacjach paliw, w drugiej kolejności niech znikną stoiska alkoholowe w dyskontach spożywczych oraz wielkich sklepach sieciowych. Nie nocne sklepy są tu problemem" - zauważa użytkownik o nicku wolnosc_cala_dobe.

A ty co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach!

Czy popierasz ograniczenia w sprzedaży alkoholu?