Na media publiczne będziesz płacił także ty. Nawet jeśli nie masz telewizora. Czy to dobry pomysł?

Ministerstwo Kultury planuje obowiązkową opłatę na media publiczne. Ma być wliczana do rachunków za prąd. Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach.

W miejsce obecnego abonamentu ma się pojawić powszechna opłata audiowizualna. Zostanie nałożona na każde gospodarstwo domowe, któremu dostarczany jest prąd. Nawet jeśli w mieszkaniu nie ma telewizora ani radia. Będzie wynosić ok. 15 złotych miesięcznie. Rząd ściągnie opłatę od dostawców energii, którzy z kolei będą ją dodawać klientom do miesięcznych rachunków.

Tak przynajmniej wynika z ostatniej wypowiedzi wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego dla portalu Onet. Przypuszczalnie także pomimo opłaty audiowizualnej, z mediów publicznych nie znikną zupełnie reklamy.

Haracz czy opłata na misję mediów?

Temat budzi duże kontrowersje. Część osób uważa, że wysoka jakość mediów publicznych jest w interesie publicznym i każdy powinien się na nie składać. Z drugiej strony pojawiają się opinie, że osobom, które nie korzystają z publicznej telewizji i radia, nie można narzucić takich opłat.

Czy uważasz, że opłata na media publiczne powinna obowiązywać każdego?

ZaZa Gazeta.pl

"Jestem za utrzymywaniem mediów publicznych przez obywateli. Te 15 zł w rachunku za prąd to dobry pomysł. Wtedy każdy płaci, a nie jak dotąd tylko frajerzy..." - pisze na naszym forum m.a.r.i.o6.
"To media kształtują społeczeństwo. Jeżeli ich istnienie będzie opierało się tylko na reklamach, to nie będą wypełniać swojej roli. Dlatego opłata to dobry pomysł" - pisze na naszym forum jkal.
"Będziemy płacić 7 zł mniej. Bo teraz abonament wynosi 22zl" - zauważa na Tweeterze krzyzak.

PrzeciwPrzeciw Gazeta.pl

"NIE!!! Powinna istnieć wolność w podejmowaniu decyzji dotyczących przede wszystkim usług. Chcę płacić za coś, za co chcę zapłacić, a nie dlatego, bo tak chce jakakolwiek władza" - przekonuje na naszym forum użytkownik strach_sie_bac.
"Nie mam i nigdy nie miałam TV, nie mam radia. Nie oglądam telewizji, chyba że na platformach vod (legalnych). Więc za co mam płacić?" - dodaje mirrorqueen.
"Co z sytuacją, gdy mam dwa mieszkania? Mam płacić dwa razy, chociaż gospodarstwo domowe mam jedno?" - pyta pacior4.

A Ty co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach!

Czy będziesz płacił obowiązkową opłatę na media publiczne?