KNF miażdży projekt ustawy o frankowiczach. Czy państwo powinno pomagać kredytobiorcom?

Prezydencka ustawa może zachwiać stabilnością banków - oceniła KNF. Jak sądzisz: państwo powinno wspierać frankowiczów? Daj znać w komentarzach.

Jedną z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy była pomoc dla frankowiczów. Projekt prezydenckiej ustawy zakłada przeliczenie kredytów hipotecznych we frankach na złote po "sprawiedliwym" kursie. Jakim? Tego nadal nie wiadomo.

Dziś Komisja Nadzoru Finansowego oceniła, że ustawa "w skrajnym scenariuszu mogłaby spowodować kryzys finansowy". Powód? Bardzo wysokie koszty, które musiałyby ponieść banki - według różnych scenariuszy to kwoty od 44 do ponad 67 mld złotych.

Kto ma pomóc frankowiczom?

Pod tekstami o projekcie pomocy dla frankowiczów trwa burzliwa dyskusja. Niektórzy uważają, że wsparcie państwa jest niezbędne, bo banki oszukiwały swoich klientów. Dla innych frankowicze są sami sobie winni, bo powinni przewidzieć ryzyko zmiany kursu.

Czy uważasz, że państwo powinno im pomóc?

ZaZa Gazeta.pl

"Kredyt walutowy to pułapka, z której nie idzie się wyplątać. Nigdy nie będzie pewności, że kurs nie skoczy i nie będzie trzeba oddać mieszkania bankowi. Na marginesie: rozumiem, że przeciwnicy ratowania frankowców są również przeciwnikami dopłat do kredytów w stylu MdM czy rodzina na swoim?" - zauważa na naszym forum adam112.
"Jak 700 tys. rodzin z kredytami frankowymi zacznie bankrutować i lądować na bruku, to będziemy tu mieli taki kryzys, jakiego nikt nie widział. Was też ten problem dopadnie" - dodaje Leszekwarszawa.
"Nikt nie spłaci kredytu, który przewyższa trzykrotnie wartość nieruchomości. Sprzedaż mieszkania też nic nie da, bo człowiek i tak zostanie z długami" - pisze użytkownik XX na forum Newsweek.pl.

PrzeciwPrzeciw Gazeta.pl

"Wziąłem kredyt w złotówkach, żona podobny we frankach, na podobną liczbę lat. Teraz na obu wychodzimy podobnie. Czy powinienem jeszcze dopłacić tym, którzy chcieli zarobić, ale się przeliczyli? Wielu frankowiczów nie zapłaci więcej niż złotówkowicze" - twierdzi na naszym forum ziggy100.
"Prezydencka ustawa dla frankowiczów zostanie wprowadzona kosztem pozostałych obywateli. Jeśli Andrzej Duda chce spłacić dług wyborczy pieniędzmi podatnika, to ja mówię: nie" - dodaje Stanislaw50.
"Trzeba być samobójcą, żeby zaciągnąć kredyt długoterminowy w obcej walucie. Sami daliście się nabić w butelkę i teraz jest wielki lament, że ktoś was oszukał" - krytykuje frankowiczów użytkownik K na forum Newsweek.pl.

A Ty co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzach!

Czy państwo powinno pomóc frankowiczom?
Więcej o: