Dlaczego na rękawach marynarek znajdują się guziki?

Nikt nie ma raczej wątpliwości, że Napoleon Bonaparte wielkim strategiem był. Niektórzy twierdzą, że przyczynił się też do pewnej rewolucji w świecie mody.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasNie Paryż i nie Mediolan, lecz Londyn był centrum XIX-wiecznej mody męskiej. Angielski dżentelmen w cylindrze stanowił wzór dla panów w całej Europie. I chociaż Wyspy Brytyjskie dyktowały światowe trendy, to Francuz mógł być twórcą drobnego detalu, który okazał się ponadczasowy. I to nie byle jaki Francuz, a sam Napoleon Bonaparte.

Za sprawą tego wybitnego stratega na rękawach mundurów, płaszczy i marynarek znajdują się dziś liczne guziki. Tak głosi przynajmniej jedna z teorii. W marynarkach wyższej klasy można spotkać guziki rozpinane, ale zazwyczaj są one przymocowane do rękawa na stałe. Czyżby chodziło o walory estetyczne? Obecnie może tak. Napoleon miał jednak zgoła inne powody.

Wojskowa dyscyplina

Inwazja na Rosję była początkiem końca cesarza Francuzów. Przed porażką nie uchroniły go nawet najbardziej błyskotliwe pomysły. Siłą państwa carów były ogromne przestrzenie oraz ostre zimy.

Mrozy mocno dawały się we znaki zarówno francuskim marszałkom jak i zwykłym piechurom. W takich warunkach nietrudno było o przeziębienie. Kapanie z nosa nie było uczuciem przyjemnym, żołnierze weszli więc w małoelegancki nawyk wycierania smarków o rękaw munduru.

Poirytowany wódz postanowił nauczyć swych żołdaków manier oraz szacunku do żołnierskiego stroju. Z rozkazu Bonapartego do rękawów przyszyto rzędy metalowych guzików. Można przypuszczać, że sposób zadziałał. Bo trudno sobie wyobrazić, by ktoś chciał podrażnić sobie nos. Wódz wygrał zatem z brakiem dyscypliny, choć kampanię w Rosji przegrał.

Ainissa Ramirez, profesor chemii z Uniwersytetu Yale twierdzi jednak, że przez guziki Napoleon poniósł klęskę pod Moskwą . Niskie temperatury mogły bowiem sprawić, że cyna, z której były wykonane, zaczęła się niszczyć. Z tego powodu Francuzi mieli się ponoć wycofać spod miasta. Bo jak walczyć, gdy spinające każdy fragment stroju guziki zaczynają odpadać?

Praktyczne rozwiązanie

Inna teoria głosi, że trend został zapoczątkowany przez lekarzy. Dawniej nie mieli oni w zwyczaju zdejmować marynarek przystępując do zabiegu, musieli więc podwijać rękawy.

Guziki stanowiły zatem praktyczne i wygodne rozwiązanie. Aby spełniały swoją funkcję musiały być rzecz jasna odpinane.

Z czasem guziki pojawiały się coraz częściej na rękawach męskich fraków, chociaż w XIX wieku występowały jeszcze w funkcjonalnej formie. Należy przy tym pamiętać, że wówczas na modny ubiór mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi.

W dobie szerszego dostępu do eleganckich fasonów, guziki na rękawach stały się jedynie estetycznym dodatkiem. Niemniej, w podatnym na ciągłe zmiany świecie mody, rzadko pojawia się hit, który przetrwa próbę czasu. Guzikom się udało.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy nie wstyd z tobą wyjść do miasta? [QUIZ]

 

Małżeństwo jedzie autobusem. Które z małżonków jako pierwsze powinno wysiąść z autobusu? Sprawdź! Rozwiąż QUIZ

Więcej o: