Też zawsze zastanawiałeś się, co kryje się za znakami na tych tabliczkach? Wyjaśnienie jest proste

Małe, prostokątne tabliczki, czasem kilka na jednym słupie czy znaku, a na nich nic nie mówiące cyfry i litery. Co właściwie oznaczają?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSą na słupach, latarniach, płotach i ścianach budynków - widujesz je codziennie i całkiem możliwe, że zdarzyło ci się zastawiać, co właściwie oznaczają cyfry i litery na tych małych prostokątnych tabliczkach.

Jeśli sądzisz, że chodzi np. o wodociągi - masz rację! Przynajmniej częściowo. Fachowo nazywa się je tablicami orientacyjnymi i jak sama nazwa wskazuje, pomagają technikom orientować się, gdzie znajduje się instalacja wodociągowa, a także gazowa lub elektryczna. Cyfry i litery są oznaczeniami konkretnych elementów instalacji.

Tabliczka orientacyjnaTabliczka orientacyjna Gazeta.pl

Niezależnie od tego, jakiego typu instalacji dotyczy tabliczka, jest skonstruowana według tego samego schematu. Na górze z lewej znajduje się litera, oznaczająca typ konkretnej instalacji (np. H to hydrant, O - odpowietrznik, Z - zasuwa, Km - kompresor w instalacji gazowej), a liczba obok niej to numer konkretnej instalacji. Odpowiadające urządzeniom numery znajdują się np. na planach sieci wodociągowych (jak na obrazku poniżej).

Plan instalacjiPlan instalacji Gazeta.pl

Liczba obok przekreślonego kółka (symbol fi) oznacza średnicę przewodu (w milimetrach). Natomiast pod liniami w kształcie litery T znajdują się "współrzędne" danej instalacji. Na przykład hydrant oznaczony tak, jak na tabliczce powyżej, znajdowałby się 1,1 metra na lewo w odległości 8,4 metra od tej tabliczki. Tabliczki oznaczające wodociąg są białe, hydrant - czerwone, a instalację gazową - żółte.

Tabliczek nie wolno usuwać

Zdarza się, że właściciele posesji czy budynków zdejmują te tabliczki lub nie zakładają ich ponownie po remoncie, jednak nigdy nie powinno się tego robić. Plany wodociągów są raczej schematyczne i to właśnie te oznaczenia pozwalają technikom znaleźć instalacje, szczególnie, jeśli zostały zakopane.

Zdejmując tabliczkę, sami możemy sobie przysporzyć problemów - w razie awarii wodociągu czy instalacji gazowej naprawia zajmie dużo więcej czasu, jeśli nie wiadomo, gdzie dokładnie znajduje się potrzebny zawór.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!