Poznajcie niebieskiego smoka. Ten morski ślimak wygląda uroczo - ale lepiej nie brać go na ręce!

Te morskie ślimaki mają zaledwie kilka centymetrów, jednak potrafią poparzyć niczym meduza. A to dlatego, że żywią się dużo większymi meduzami i... kradną ich jad.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasMałe - czasem wielkości opuszki palca - niebieskie smoki (zwane też błękitnymi aniołami) co jakiś czas są znajdowane przez ludzi na plażach Australii, Florydy czy Afryki. Te morskie ślimaki żyją w ciepłych wodach oceanów i przykuwają uwagę, ze względu na nietypowy wygląda - jak widać na nagraniu poniżej, ludzie przyglądają się im z zainteresowaniem.

 

Niewielkie morskie zwierzęta jednym przypominają kosmitów, dla innych są po prostu urocze. Jednak za niepozornym wyglądem kryją się drapieżniki, które atakują zwierzęta dziesiątki razy większe od nich samych i mogą być niebezpieczne nawet dla ludzi.

Smoki utrzymują się na powierzchni wody dzięki pęcherzykowi z powietrzem w brzuchu i atakują ofiary z góry. Atakują dużo większe od siebie, jadowite meduzy, głównie mieszącego 20-30 centymetrów żeglarza portugalskiego.

Ślimak jest odporny na jad meduzy, dzięki temu może przepłynąć między jej mackami i wyrwać kawałek ciała. Ponadto podczas jedzenia smok dosłownie połyka parzydełka meduzy i może wykorzystać je do obrony przed innymi drapieżnikami. Smoka żerującego na żeglarzu portugalskim można zobaczyć na tym nagraniu:

 

Jad meduz jest u ślimaków bardziej skoncentrowany, przez co jego oparzenie ma objawy podobne do oparzenia przez meduzę, ale może być nawet bardziej bolesne. Kontakt z większą liczbą jadowitych ślimaków może doprowadzić nawet do zapaści lub niewydolności oddechowej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!