Napis YKK zobaczysz na co drugim suwaku na świecie. Co oznacza?

Suwaki są tak powszechne, że prawie nie zwracamy na nie uwagi - dopóki się nie zepsują. Stanowią jednak ogromny rynek, a za jego połowę jest odpowiedzialna jedna, japońska firma.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasZamki ze znaczkiem YKK możemy bardzo często zobaczyć na naszych kurtkach, spodniach, torbach... I nic dziwnego - japońska firma YKK produkuje 7 miliardów suwaków rocznie , czyli ok. połowę całej światowej produkcji.

Co kryje się za trzema literami? YKK to skrót od Yoshida Kogyo Kabushikigaisha, co można przetłumaczyć jako "Yoshida spółka z o.o.". Firmę założył w 1934 roku Tadao Yoshida.

Młody konstruktor był niezadowolony z tego, jak działają maszyny do produkcji suwaków, więc zaczął wymyślać własne Trwał wtedy światowy boom na zamki błyskawiczne i Yoshida w ciągu kilku dekad przekształcił małą firmę w światową korporację.

Od małych zamków do wielkich maszyn

W jaki sposób firma osiągnęła światowy sukces? Zamki błyskawiczne są tanie - standardowy zamek u producenta kosztuje około złotówki. Jednak jeśli zamek zepsuje się w drogiej kurtce, nagle staje się dużym problemem i klient wini producenta kurtki, a nie zamków. Dlatego wiele firm odzieżowych woli kupić odrobinę droższe, ale sprawdzone suwaki YKK.

Firma dba o jakość swoich towarów i wraz z rozrastaniem, zaczęła samemu zajmować się wszystkimi etapami produkcji. YKK sama przetapia rudę na metal , sama wytwarza plastik i tkaniny, sama je maluje i barwi, sama odlewa metalowe części, a później składa wszystko razem. Japońska firma sama wytwarza nawet maszyny produkcyjne.

Choć przeciętny klient nie wybiera ubrań ze względu na to, jakie literki znajdują się na suwaku, to producenci już tak - i z tego powodu YKK pozostaje światowym liderem w ich produkcji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!