Gdy Szwedzi oddają krew, dostają specjalną wiadomość. Ten pomysł jest prosty, a przede wszystkim działa!

?Nie damy ci spokoju, aż nie zaczniesz krwawić? - takiego smsa można dostać od... szwedzkiego centrum krwiodawstwa. Nie ma czego się bać - w ten sposób zachęcają do oddawania krwi.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW Polsce centra krwiodawstwa starają się zachęcić do oddawania krwi na różne sposoby. Zaraz po oddaniu krwi dostaje się karton czekolady, a regularni dawcy mogą liczyć m.in. na ulgę podatkową czy zniżki na niektóre leki .

Gdy w 2011 roku Szwecja mierzyła się z malejącą liczbą dawców, jeden ze szpitali w Sztokholmie postanowił wypróbować nową metodę zachęcania do oddawania krwi.

Po wizycie w centrum krwiodawstwa szpital wysyła dawcy sms-a z podziękowaniem. Kolejnego sms-a dostaje się po jakimś czasie - gdy oddana krew zostanie wykorzystana, by pomóc jakiemuś pacjentowi, opisuje " The Independent ".

Takie powiadomienie przypomina dawcom, że ich krew pomaga, a często ratuje życie. A to zachęca do regularnego krwiodawstwa.

"Nie damy ci spokoju, aż nie zaczniesz krwawić"

Z czasem program zaczęły przejmować inne placówki, pojawiły się także nowe funkcje. Osoby zapisane jako dawcy mogą poprosić o opcję "zrzędź mi, aż przyjdę oddać krew". Wtedy regularnie dostają sms-y przypominające, często o humorystycznej treści. "Nie damy ci spokoju, aż nie zaczniesz krwawić" - to jeden z przykładów.

Powstały też strony internetowe, które pokazują, jaki zapas krwi mają lokalne centra - i jakie jest zapotrzebowanie. To także ma zachęcić do oddania krwi.

Polska jest wyjątkiem na tle krajów zachodu, gdzie liczba dawców krwi spadła w ostatnich latach dramatycznie. Jednak są regiony gdzie, szczególnie latem, tak czy siak brakuje krwi. Jeśli chcesz zostać dawcą, wszelkie potrzebne informacje znajdziesz na krwiodawcy.org .

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!