Powraca kontrola graniczna. Do 16 grudnia przejazdy będą ograniczone [WIADOMOŚCI DNIA]

 

Kontrola graniczna przywrócona

W związku ze zbliżającym się szczytem klimatycznym ONZ w Polsce na granicy wewnętrznej UE zostaje tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Do 16 grudnia granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, będą prowadzone także wybiórcze kontrole. Szczyt COP 24 odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia.

Senat o ustawie o Sądzie Najwyższym

Najprawdopodobniej Senat zajmie się dziś nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym przyjętą wczoraj przez Sejm. Ustawa zmienia wiek emerytalny sędziów tej instytucji oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego i przedłuża ich pracę do 70 roku życia. Jej skutkiem będzie powrót do orzekania sędziów, którzy po osiągnięciu 65. roku życia musieli przejść w stan spoczynku.

Posiedzenie komisji ds. wyłudzeń VAT

O godz. 14 rozpocznie się posiedzenie komisji do spraw VAT. Gremium planuje przesłuchać byłego wiceministra finansów Jacka Dominika. Dominik był wiceministrem finansów w latach 2006-2014, a od 2012 do 2014 roku był jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw wprowadzenia w Polsce euro.

Sejm o dłużnikach alimentacyjnych

Posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy dotyczącej świadczeń alimentacyjnych. Nowe przepisy nakładają na organizatora robót publicznych obowiązek zatrudniania w pierwszej kolejności dłużników alimentacyjnych. Projekt przewiduje też podniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 do 800 złotych.

Stany Zjednoczone. Święto Dziękczynienia

22 listopada, zawsze w czwarty czwartek listopada, Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia - Thanksgiving Day. Jest ono okazją do wyrażenia wdzięczności za dobro i pomyślność, jakich doświadczyli w mijającym roku. Święto jest nazywane także "Dniem Indyka", ponieważ obowiązkowym elementem świątecznego obiadu jest właśnie pieczony indyk.

Pogoda w czwartek. Będzie chłodno

Pogoda w czwartek nie dopisze. W całym kraju będzie zimno, a temperatura w wielu miejscach spadnie do kilku stopni na minusie. Na południu popada deszcz ze śniegiem, który będzie zamarzać i powodować gołoledź. Najcieplej ma być na zachodzie kraju - tam na termometrach zobaczymy ok. 1 st. C. W centrum i na wschodzie temperatura będzie niższa - nawet -3 st. C.

Więcej o: