Sejm znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym. PiS będzie rządzić Śląskiem [WIADOMOŚCI DNIA]

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Cofa w ten sposób przepis odsyłający w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Dotyczy to także I prezes SN Małgorzaty Gersdorf. Posłowie obradowali nad nowelizacją ustawy zaledwie kilka godzin. "Za" zagłosowało 215 posłów, przeciw było 161, wstrzymało się 24.

PiS bierze Śląsk

PiS będzie rządzić w województwie śląskim samodzielnie. Na stronę obozu rządzącego przeszedł Wojciech Kałuża, radny Sejmiku Województwa Śląskiego wybrany z list Koalicji Obywatelskiej. W województwie śląskim sytuacja po wyborach samorządowych była niepewna, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość uzyskało tylko jeden mandat mniej niż wszystkie pozostałe ugrupowania, które weszły do Sejmiku Województwa Śląskiego razem wzięte.

Jarosław Kaczyński ma "pełne zaufanie" do Kamińskiego

Beata Mazurek poinformowała na Twitterze, że Jarosław Kaczyński rozmawiał z ministrem-koordynatorem służb Mariuszem Kamińskim. "Prezes PiS ma do niego pełne zaufanie i jest przekonany, że nie wpływał on na zatrudnienie syna. Prezes PiS nie ma żadnych wątpliwości co do jego postawy" - napisała. Chodzi o sprawę syna ministra - Kacpra Kamińskiego, który z rekomendacji NBP dostał pracę w Banku Światowym

Obraz Gierymskiego odnaleziony

Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku" był na liście dzieł zrabowanych w czasie II wojny światowej. Odnalazł się niespodziewanie w Polsce. Rafał M. i jego była żona Joanna W.-M. właśnie zostali skazani z jego przywłaszczenie. Dzieło jest warte 800 tys. zł. Sąd w Krakowie wymierzył parze karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Joanna M., która odziedziczyła obraz, musi dodatkowo zapłacić 500 złotych grzywny, bo - jak uzasadniono - to na niej spoczywał większy obowiązek dbania o losy obrazu.

Pomnik Katyński zostanie na swoim miejscu

Rada Miejska Jersey City zatwierdziła w pierwszym głosowaniu uchwałę, na mocy której Pomnik Katyński pozostanie na stałe w dotychczasowym miejscu przy Exchange Place. Finalne głosowanie w tej sprawie ma się odbyć w dniu 19 grudnia 2018 roku.  Zamieszanie wokół Pomnika Katyńskiego w Jersey City trwa od kwietnia, kiedy burmistrz miasta ogłosił, że chce usunąć pomnik z placu Exchange Place, aby utworzyć tam park.

Więcej o: