Posiedzenia Sejmu i Senatu, proces ws. PFRON - Dubieniecki oskarżony [WIADOMOŚCI DNIA]

3-dniowe posiedzenie Sejmu. Wróci wątek afery KNF?

W Sejmie będzie się działo - rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie. Poza normalnym tokiem prac nad ustawami należy spodziewać się, że opozycja będzie domagała się wyjaśnień ws. afery KNF.

Posłowie zajmą się między innymi poselskim projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, która wygasza zatrudnienie byłych współpracowników służb bezpieczeństwa w MSZ. Na dzień przed posiedzeniem pojawił się też projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele, jednak dotąd nikt nie ujawnił jej treści.

Senat o zmianach w ustawie o nadzorze rynku finansowego

W środę wznawia prace także Senat, który jak Sejm będzie obradował przez trzy najbliższe dni. Senatorowie zajmą się między innymi nowelizacją przepisów dotyczących wzmocnienia nadzoru nad rynkiem finansowym. Ta ustawa wzbudziła sporo wątpliwości w kontekście afery KNF, ponieważ rozszerza uprawnienia tej instytucji.

W porządku posiedzenia znalazły się także ustawy wprowadzające uproszczenia dla przedsiębiorców i wydawania e-dowodów.

Dwie komisje śledcze. Byli wiceministrowie przesłuchiwani

Pracować będą też dwie komisje śledcze. Członkowie komisji śledczej ds. afery Amber Gold spotkają się dziś na posiedzeniu niejawnym.

Za zamkniętymi drzwiami podejmą decyzje w sprawie ewentualnego zwrócenia się do władz TVP. Chodzi o wyemitowane nagranie w jednym z magazynów śledczych, dotyczące linii OLT Express. Natomiast byli wiceministrowie finansów Elżbieta Chojna-Duch oraz Stanisław Gomułka będą dziś odpowiadać na pytania posłów z sejmowej komisji śledczej do spraw ściągalności VAT.

Rusza proces wyłudzeń z PFRON. Głównym oskarżonym - Dubieniecki

Przed krakowskim sądem rozpocznie się dziś proces w sprawie wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym oskarżonym jest Marcin Dubieniecki, były mąż Marty Kaczyńskiej. Prawnik został zatrzymany w 2015 roku.

Usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenia środków publicznych oraz prania brudnych pieniędzy. Dziś wraz z nim na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby. Wszyscy są podejrzani o wyłudzenie z PFRON kilkunastu milionów złotych.

Interpol wybiera szefa, w tle sprzeciw wobec kandydatury Rosjanina

Zgromadzenie Ogólne Interpolu, odbywające się w Dubaju, ma dziś wyłonić nowego szefa tej organizacji. O to stanowisko ubiegają się generał z rosyjskiego MSW Aleksander Prokopczuk i policjant z Korei Południowej Kim Chan Yang.

Generała Prokopczuka nie chcą na tym stanowisku widzieć przedstawiciele niektórych krajów członkowskich i rosyjskie środowiska emigracyjne. Przeciwko kandydaturze Rosjanina wypowiedziało się czworo amerykańskich senatorów. Zarówno Republikanie, jak i Demokraci zaapelowali do prezydenta Donalda Trumpa, aby oficjalnie sprzeciwił się wyborowi Aleksandra Prokopczuka.

Więcej o: