Wysłuchanie Polski w PE. Ziobro miał reprezentować rząd, ale zrezygnował [WIADOMOŚCI DNIA]

Wysłuchanie Polski w Parlamencie Europejskim

Dziś publiczne wysłuchanie Polski na komisji swobód obywatelskich w Parlamencie Europejskim. Ma ono dotyczyć praworządności i zmian w sądownictwie. Przewodniczący komisji ma zdać relację z wrześniowej wizyty w Polsce grupy europosłów.

Wysłuchanie odbywa się dzień po przekazaniu przez rząd w Warszawie odpowiedzi na temat wykonania postanowienia unijnego Trybunału Sprawiedliwości, czyli zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Polskę miał reprezentować Zbigniew Ziobro, ale ostatecznie z tego zrezygnował. Nie wiadomo, kto go zastąpi.

Rząd zajmie się uposażeniami mundurowych

Rząd planuje zwiększyć środki na uposażenia nowych funkcjonariuszy. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o programie modernizacji służb mundurowych, nad którą będzie dziś pracował rząd. Nakłady na ten cel wzrosną o 22 miliony złotych i łącznie koszty programu w latach 2017-2020 oszacowano na ponad 9 miliardów 200 milionów złotych. MSWiA, które przygotowało nowelizację wyjaśnia, że konieczne jest zapewnienie środków na większą liczbę etatów w służbach mundurowych. W latach 2017-2018 przyjęto do służb ponad 2 tysiące 600 funkcjonariuszy więcej niż zakładano, w tym o tysiąc w policji.

Wprowadzają e-skierowania

Rada Ministrów zajmie się dziś także e-skierowaniami oraz listami oczekujących na leczenie. Konieczne jest między innymi zmodyfikowanie części przepisów dotyczących zasad udzielania świadczeń.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekonuje, że elektroniczne skierowanie będzie służyło wygodzie pacjentów i lekarzy. Po e-recepcie, e-skierowanie - to kolejne rozwiązanie, w którym tradycyjna postać papierowa zostanie zmieniona na formę elektroniczną.

 

Błaszczak z sekretarzem generalnym NATO o bazach amerykańskich

Minister obrony Mariusz Błaszczak ma się dziś spotkać z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem rozmowy ma być sprawa utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce.
"Będziemy rozmawiać na temat współpracy, relacji dwustronnych polsko-amerykańskich, na temat wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance" - poinformował minister Błaszczak, przebywający od wczoraj w Brukseli.

Pierwsza rozprawa w procesie znanego handlarza roszczeniami

W Warszawie odbędzie się dziś pierwsza rozprawa w sprawie handlarza roszczeniami Marka M. Mężczyzna jest oskarżony za usiłowanie oszustwa w związku z reprywatyzacją nieruchomości przy ul. Targowej. Śledczy zarzucają Markowi M., że chciał wyłudzić prawo do zarządzania kamienicą oraz zataił przed sądem informację o śmierci współwłaścicielki budynku.

Pogoda we wtorek: w południowo-zachodniej Polsce spadnie śnieg, a w pozostałych regionach możemy spodziewać się niskich temperatur i porywów wiatru, które osiągną do 50 kilometrów na godzinę.

 

Więcej o: