Senatorowie Demokratów idą do sądu ws. decyzji Trumpa [WIADOMOŚCI DNIA]

Demokraci zaskarżyli decyzję Trumpa

Troje senatorów Partii Demokratycznej rozpoczęło nową batalię sądową przeciwko Donaldowi Trumpowi - podaje Reuters. Chodzi o jego decyzję o tym, by wyznaczyć Matthew Whitakera na pełniącego obowiązki Prokuratora Generalnego po tym, jak dotychczasowy szef Departamentu Sprawiedliwości stracił stanowisko. Senatorowie argumentują, że wyznaczenia p.o. Prokuratora Generalnego z pominięciem potwierdzenia kandydata w Senacie narusza konstytucję USA. Demokraci obawiają się, że nowy szef departamentu może ograniczyć śledztwo, które specjalny prokurator prowadzi ws. ingerencji Rosji w wybory prezydenckie. 

Polska jeszcze dziś wyśle odpowiedzi do KE

Polska w terminie wyśle odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - zapewnił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Termin mija dziś. Chodzi o informację, w jaki sposób rząd w Warszawie wdrożył lub zamierza wdrożyć wstępną decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącą zawieszenia ustawy i przywrócenia do pracy sędziów odesłanych na emeryturę. 

Irlandia: Sąd Najwyższy zadecydował o ekstradycji Polaka

Irlandzki Sąd Najwyższy zadecydował o ekstradycji Polaka, pomimo stwierdzenia "ogólnych i systemowych" naruszeń niezawisłości polskiego sądownictwa. 31-letni Artur C. został aresztowany w zeszłym roku w Irlandii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania za handel narkotykami. Obrońcy Polaka sprzeciwiali się ekstradycji, podnosząc, że w polskim systemie prawnym zaszły "systemowe zmiany", które mogą uniemożliwić sprawiedliwy proces.

Koalicja Obywatelska i PSL zawiązały sojusz na Mazowszu

Koalicja na Mazowszu została oficjalnie zawiązana podczas pierwszego posiedzenia sejmiku nowej kadencji. Będą wspólne rządy Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Adam Struzik z PSL został ponownie wybrany na marszałka województwa. Po zawiązaniu porozumienia koalicja KO-PSL ma w sejmiku większość - 26 radnych do 24 polityków PiS i jednego radnego Bezpartyjnych Samorządowców. 

Kraje UE wstępnie zaakceptowały umowę ws. brexitu

27 unijnych krajów zaakceptowało porozumienie brexitowe, trwają jeszcze prace nad deklaracją w sprawie przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią i okresu przejściowego. Tak można podsumować dzisiejszą dyskusję w Brukseli na temat brexitu z udziałem ministrów do spraw europejskich 27 krajów. W niedzielę umowa określająca warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii ma być zaakceptowana przez europejskich przywódców.