W unijnym trybunale rozprawa ws. Sądu Najwyższego [WIADOMOŚCI DNIA]

W unijnym trybunale rozprawa ws. Sądu Najwyższego

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbędzie się  rozprawa dotycząca środków zabezpieczających, czyli zawieszenia części ustawy o Sądzie Najwyższym. Zablokowanie przepisów nakazała wiceprezes Trybunału przed miesiącem, przychylając się do prośby Komisji. Rozprawa odbędzie się przed Wielką Izbą Trybunału, złożoną z 15 sędziów, co świadczy o wadze sprawy. Wstępną decyzję o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym wiceprezes Trybunału ogłosiła 19 października.

Wystąpienie premiera na Kongresie 590

Wyzwania rynku pracy, przyszły budżet Unii Europejskiej czy promocja polskiego eksportu - to tylko część tematów drugiego i ostatniego dnia Kongresu 590. W wydarzeniu w podrzeszowskiej Jasionce uczestniczy około 5 tysięcy osób. Około 12.40 organizatorzy zaplanowali wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. Przedsiębiorcy, eksperci i politycy będą rozmawiać również o cyberbezpieczeństwie, unijnej polityce klimatycznej czy polskich firmach na globalnych rynkach. 

"Wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem"

Dziś mija równo 100 od kiedy Józef Piłsudski poinformował świat o odrodzeniu się Polski po 123. latach zaborów. 16 listopada 1918 roku w telegramie notyfikującym powstanie państwa polskiego Wódz Naczelny Armii Polskiej napisał: "Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym." Z tej okazji  obchodzony jest dziś Dzień Służby Zagranicznej, czyli święto dyplomacji. 

Korea Płn. testowała „nową broń”

Przywódca komunistycznej Północy Kim Dzong Un obserwował testy nowej broni taktycznej - poinformowała dziś północnokoreańska agencja prasowa (KCNA). Według tamtejszych mediów test miał być udany. Kim Dzong Un wziął udział w
tego typu wydarzeniu po raz pierwszy od ubiegłego roku. Północnokoreańska agencja prasowa podaje, że test stanowi „przełom” we wzmacnianiu zdolności obronnych Korei Północnej. Nie sprecyzowano, jakiego typu broni dotyczyły testy. 

Pogoda na piątek.

Zachmurzenie będzie spore, miejscami pojawią się przejaśnienia. Nie zapomnijcie - najbliższa niedziela 18 listopada nie jest niedzielą handlową.