Premier wskaże p.o. szefa KNF, TK wyda wyrok ws. składek ZUS [WIADOMOŚCI DNIA]

Premier Mateusz Morawiecki w środę ma oznajmić, który z zastępców byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego, obejmie tymczasowo jego obowiązki.

Afera KNF

Mateusz Morawiecki odwołał spotkanie z Markiem Chrzanowskim, bo po jego dymisji stało się bezprzedmiotowe. Premier we wtorek wieczorem zwołał za to specjalne spotkanie z szefami służb ws. Komisji Nadzoru Finansowego. Jak informuje Rzeczpospolita, premier powinien w środę wskazać, kto od teraz będzie pełnił obowiązki szefa KNF. Szef rządu wskaże jednego z dotychczasowych zastępców - Marcina Pachuckiego lub Andrzeja Diakonowa.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie składek ZUS

Na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy Trybunał Konstytucyjny o 10.00 rano ma ogłosić wyrok w sprawie ustawy o zniesienia limitu składek ZUS. TK oznajmi, czy tryb przyjęcia ustawy był właściwy.

UE: spotkanie ambasadorów w sprawie brexitu

W Brukseli odbędzie się narada ambasadorów państw członkowskich poświęcona wstępnemu porozumieniu w sprawie brexitu. Jednocześnie w Londynie odbędzie się spotkanie rządu brytyjskiego. Negocjatorom we wtorek udało się rozwiązać problem przyszłej granicy irlandzkiej - wstępne ustalenia zakładają, że po brexicie Irlandia Północna zostanie w unii celnej. 

UE: głosowanie nad ramami finansowymi po brexicie

W Strasburgu wczesnym popołudniem Parlament Europejski zagłosuje nad budżetem UE w latach 2021-2027. W związku z zapowiedzianym wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty, przychody do wspólnego budżetu będą niższe. Proponuje się m.in. podniesienie składek pozostałych państw członkowskich oraz wprowadzenie nowych podatków dla dużych przedsiębiorstw i od wykorzystywania tworzyw sztucznych. 

Błaszczak w Pentagonie

Minister obrony Mariusz Błaszczak przebywa w Waszyngtonie, gdzie będzie dziś prowadził rozmowy z przedstawicielami Kongresu na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. We wtorek Błaszczak spotkał się z amerykańskim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem. Generał nie złożył jednoznacznej deklaracji, że popiera utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. 

Więcej o: