Narodowcy wygrali w sądzie i zapraszają na Marsz Niepodległości [WIADOMOŚCI DNIA]

Sąd uchylił zakaz dla Marszu Niepodległości w Warszawie. Narodowcy zapraszają

Sąd uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz, która zakazała wczoraj Marszu Niepodległości w Warszawie. Pełnomocnicy organizatorów marszu podnosili, że "swoboda zgromadzenia i wolność wypowiedzi to fundament społeczeństwa demokratycznego". Władze Warszawy mają 24 godziny na odwołanie się w tej sprawie do sądu apelacyjnego. 

Narodowcy już zapraszają na marsz w Warszawie i twierdzą, że frekwencja rośnie.

Podobną decyzję podjął dzisiaj Sąd Okręgowy we Wrocławiu, który uchylił decyzję Rafała Dutkiewicza.

Departament Stanu ostrzega przed marszami 11 listopada

Amerykański Departament Stanu wydał ostrzeżenie dla podróżujących obywateli USA, którzy 11 listopada będą w Warszawie. Departament podaje, że w związku z manifestacjami "możliwe są incydenty przemocy". Urząd zaleca obywatelom USA unikać trasy marszu, tłumów i innych konstatacji, śledzenie informacji w mediach oraz "zachowanie ostrożności i nie wychylanie się".

"Superwizjer" odpowiada na zarzuty o ustawienie materiału

Redakcja "Superwizjera" w oświadczeniu odpowiedziała na doniesienia portalu wPolityce.pl, jakoby głośny materiał o polskich neonazistach był "ustawiony". Powołuje się przy tym na zeznania Mateusza S., któremu w postawiono zarzuty w związku z wydarzeniami ukazanymi w reportażu. "Rozważamy podjęcie kroków prawnych" - czytamy w oświadczeniu TVN.

Adam Bodnar o marszach

Adam Bodnar skomentował sprawę Marszu Niepodległości. Rzecznik praw obywatelskich w swoim komunikacie pisze przede wszystkim o kwestii potencjalnego konfliktu dwóch marszów - jeśli nacjonaliści będą obstawali przy własnej demonstracji w przypadku korzystnej dla nich decyzji sądu. Stwierdza, że przepisy nie mówią jasno, który marsz miałby w tej sytuacji pierwszeństwo.

Strzelanina w Kalifornii

Do strzelaniny w Kalifornii doszło w nocy około godziny 23 czasu lokalnego. Do jednego z barów w miejscowości Thousand Oaks wtargnął napastnik. Policja poinformowała o co najmniej 13 ofiarach śmiertelnych. Nie żyje również napastnik - to 13 osoba, która zginęła tej nocy. Gdy policja zjawiła się na miejscu, sprawca był postrzelony. Nie wiadomo czy zginął od samobójczej kuli czy podczas strzelaniny.

Więcej o: