Sejm o 12 listopada i zniesieniu szkoleń BHP, wybory w USA rozstrzygnięte [WIADOMOŚCI DNIA]

Sejm o 12 listopada i zwolnieniu obowiązku szkoleń BHP

Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi poprawkami Senatu do ustawy, zgodnie z którą 12 listopada bieżącego roku ma być dniem wolnym od pracy. Senatorowie wprowadzili do ustawy trzy poprawki. Najważniejsza z nich mówi o tym, że 12 listopada będzie dniem wolnym od handlu.

Odbędzie się również drugie czytanie projektu uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Wprowadza on m.in. status małego podatnika w PIT i CIT oraz znosi obowiązkowe szkolenia BHP dla ok. pięciu milionów pracowników.

Senat dla Republikanów, Izba Reprezentantów dla Demokratów

Wybory do Kongresu USA. Demokraci odbijają Izbę Reprezentantów z rąk Republikanów. To spory problem dla Donalda Trumpa, który będzie musiał w drugiej części kadencji negocjować z opozycją. Natomiast Senat pozostaje w rękach Republikanów.

Rozpoczynają się manewry Anakonda

Przed południem odbędzie się uroczyste rozpoczęcie największych w tym roku ćwiczeń polskiego wojska pod kryptonimem Anakonda-18.

Anakonda to cykliczne, organizowane co dwa lata, ćwiczenia. W tegorocznych manewrach, oprócz polskich żołnierzy, będą się też szkolić mundurowi z dziewięciu państw członkowskich oraz struktur dowodzenia i sił NATO.

RPP zdecyduje ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o poziomie stóp procentowych w Polsce. Od tego, co postanowią członkowie Rady, zależy wysokość oprocentowania kredytów i lokat w złotówkach. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 1,5 procent.

Pogoda w środę 7 listopada

W środę w większości polskich miast będzie odrobinę chłodniej, ale wciąż słonecznie. Miejscami wystąpią zachmurzenia, ale nie powinno padać. Według prognoz pogody termometry wskażą nawet do 18 stopni Celsjusza.

Dziś zapraszamy na rozmowę w Gazeta.pl z byłym ministrem zdrowia, obecnie posłem, Bartoszem Arłukowiczem z Platformy Obywatelskiej.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o: