Wybory do Kongresu USA. Sondaże dają przewagę Demokratom [WIADOMOŚCI DNIA]

Wybory do Kongresu USA

Dziś w USA odbędą się wybory parlamentarne (tzw. wybory środka kadencji). Będą testem politycznej siły prezydenta Donalda Trumpa i przesądza o układzie sił w USA na najbliższe dwa lata. Wybory parlamentarne w Stanach Zjednoczonych odbywają się co dwa lata. Amerykanie wybierają wówczas 435 członków Izby Reprezentantów. Obecnie przewagę 23 miejsc w tej izbie mają Republikanie. Demokraci liczą, że niezadowolenie części Amerykanów z prezydentury Donalda Trumpa sprawi, że zdobędą większość. Sondaże wskazują na niewielką przewagę Demokratów.

Rząd wprowadzi zmiany w RODO

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczącym RODO, który zakłada setki zmian w różnych ustawach w związku z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych. Chodzi o to, by polskie przepisy zapewniały skuteczne stosowanie tegoż rozporządzenia. Resort cyfryzacji proponuje zmiany w ustawach dotyczących różnych sektorów, między innymi: energii, finansów, pracy, zdrowia, sprawiedliwości, sportu i turystyki. Ponadto rząd zajmie się dziś nowelą ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Rada Polityki Pieniężnej zajmie się stopami procentowymi

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie, na którym zdecyduje o poziomie stóp procentowych. O tego, co postanowią członkowie Rady, zależy wysokość oprocentowania kredytów i lokat w złotych. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 1,5 procent.

Odsłonięcie pomnika Józefa Piłsudskiego w Brukseli

Przed budynkiem polskiej ambasady w Brukseli zostanie odsłonięte popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstanie rzeźby w całości sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 18.30.
Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, powiedział, że odsłonięcie popiersia Marszałka Piłsudskiego ma symboliczny charakter. Dodał, że dla przechodzących obok popiersia Marszałka Piłsudskiego może ono stanowić przypomnienie, że „Polska zaczynała się także poza granicami kraju”.

Proces 94-letniego strażnika z obozu KL Stutthof

Przed sądem okręgowym w Muenster rozpocznie się dziś proces 94-letniego strażnika niemieckiego obozu KL Stutthof. Prokuratura zarzuca mu współodpowiedzialność za zamordowanie kilkuset polskich i żydowskich więźniów.
Członek SS - Johann Rehbogen, od czerwca 1942 roku do września 1944, był strażnikiem w obozie Stutthof. Pilnował więźniów na terenie obozu oraz w komandach pracy. Prokuratura twierdzi, że zebrała materiał dowodowy świadczący o bezspornej winie oskarżonego.

We wtorek gościem Piotra Maślaka będzie Krzysztof Brejza, członek komisji ds. Amber Gold. Zapraszamy o 8:30.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (13)
Wybory do Kongresu USA. Sondaże dają przewagę Demokratom [WIADOMOŚCI DNIA]
Zaloguj się
 • yacie

  Oceniono 11 razy 1

  ... tyle, ze nie wygrywają sondaże i pewnie demokraci przegrają...

 • qznia

  Oceniono 4 razy 0

  co wy pier#####cie, jaką przewagę demokratom?
  piszcie rzetelnie.
  rozumiem czarujecie rzeczywistość w przypadku Polski
  ale USA

 • aarvedui

  Oceniono 2 razy 0

  czyje sondaże ? wśród stażystów z wyborczej ? ;>

  exit polls wskazują na polaryzację, bo "swing states" przechodzą do republikanów, a demokraci wzmacniają się tam, gdzie już mieli większość.

 • plorg

  Oceniono 8 razy 0

  Sondaże NICZEGO nie sondują. Mówią tylko "jak ma być", na zlecenie zamawaiającego sondaż.

 • macw1975

  Oceniono 2 razy 0

  To gdzie te sondaże?

 • alinare

  Oceniono 8 razy 0

  media w USA kłamią jak też i w Polsce

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy -1

  "Demokraci liczą, że niezadowolenie części Amerykanów z prezydentury Donalda Trumpa ..."

  Znaczy, że są jacyś Amerykanie, którzy są zadowoleni z prezydentury tej Putinowskiej marionetki?
  Oburzające!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX