Dziś w USA odbędą się wybory parlamentarne (tzw. wybory środka kadencji). Będą testem politycznej siły prezydenta Donalda Trumpa i przesądza o układzie sił w USA na najbliższe dwa lata. Wybory parlamentarne w Stanach Zjednoczonych odbywają się co dwa lata. Amerykanie wybierają wówczas 435 członków Izby Reprezentantów. Obecnie przewagę 23 miejsc w tej izbie mają Republikanie. Demokraci liczą, że niezadowolenie części Amerykanów z prezydentury Donalda Trumpa sprawi, że zdobędą większość. Sondaże wskazują na niewielką przewagę Demokratów.
Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. projektem Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczącym RODO, który zakłada setki zmian w różnych ustawach w związku z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych. Chodzi o to, by polskie przepisy zapewniały skuteczne stosowanie tegoż rozporządzenia. Resort cyfryzacji proponuje zmiany w ustawach dotyczących różnych sektorów, między innymi: energii, finansów, pracy, zdrowia, sprawiedliwości, sportu i turystyki. Ponadto rząd zajmie się dziś nowelą ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie, na którym zdecyduje o poziomie stóp procentowych. O tego, co postanowią członkowie Rady, zależy wysokość oprocentowania kredytów i lokat w złotych. Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie 1,5 procent.
Przed budynkiem polskiej ambasady w Brukseli zostanie odsłonięte popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powstanie rzeźby w całości sfinansował Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 18.30.
Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, powiedział, że odsłonięcie popiersia Marszałka Piłsudskiego ma symboliczny charakter. Dodał, że dla przechodzących obok popiersia Marszałka Piłsudskiego może ono stanowić przypomnienie, że „Polska zaczynała się także poza granicami kraju”.
Przed sądem okręgowym w Muenster rozpocznie się dziś proces 94-letniego strażnika niemieckiego obozu KL Stutthof. Prokuratura zarzuca mu współodpowiedzialność za zamordowanie kilkuset polskich i żydowskich więźniów.
Członek SS - Johann Rehbogen, od czerwca 1942 roku do września 1944, był strażnikiem w obozie Stutthof. Pilnował więźniów na terenie obozu oraz w komandach pracy. Prokuratura twierdzi, że zebrała materiał dowodowy świadczący o bezspornej winie oskarżonego.
We wtorek gościem Piotra Maślaka będzie Krzysztof Brejza, członek komisji ds. Amber Gold. Zapraszamy o 8:30.
Piotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl