PiS reaguje na pismo MSZ; zniszczenia po nawałnicach we Włoszech [WIADOMOŚCI DNIA]

Trwa protest policji. Funkcjonariusze masowo biorą chorobowe

Policjanci z kilku województw masowo idą na zwolnienia lekarskie. Ponad 500 policjantów w woj. łódzkim jest obecnie na zwolnieniu.  Masowy protest odbywa się w momencie wzmożonej pracy policji w związku akcją "Znicz" z okazji Wszystkich Świętych. Policja zapewnia, że "ciągłość służby będzie zachowana".

Unijny trybunał uruchamia tryb przyspieszony wobec Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy w trybie przyspieszonym skargę Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym. Tak zdecydował prezes Trybunału w Luksemburgu. To oznacza, że skarga Komisji zostanie rozpatrzona w ciągu kilku miesięcy, a nie - jak to jest standardowo - w ciągu dwudziestu.

MSZ gasi pożar po piśmie Czaputowicza 

MSZ w opublikowanym w środę oświadczeniu podkreśla, że "nie kwestionuje" dopuszczalności wniosku Zbigniewa Ziobry do TK. To efekt medialnej burzy po stanowisku szefa MSZ Jacka Czaputowicza, który wykazał bezzasadność pisma Ziobry. Tymczasem za Ziobrą murem stają politycy PiS. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że nie ma żadnego rozdźwięku między resortami. Rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek napisała, że "ze zdziwieniem" przyjęła treść pisma szefa MSZ. 

Nawałnice we Włoszech. Zginęło 12 osób

12 osób zginęło po przejściu burz i nawałnic we Włoszech. Część miast jest kompletnie sparaliżowana - wiele z nich jest zalanych wodą, tysiące ludzi nie ma prądu, turyści nie mogą wrócić do domów. M.in. w Genui budynki są zniszczone, na ulicach leżą wraki łódek, śmieci i szczątki zrujnowanych znaków, elewacji i reklam.

Turecka prokuratura o śmierci Chaszodżdżiego

Turecka prokuratura podała, że saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi został uduszony, a jego zwłoki zostały poćwiartowane w saudyjskim konsulacie w Stambule. Oświadczenie wydano po tym, jak saudyjski prokurator zakończył inspekcję w Turcji w związku z zabójstwem dziennikarza. Tureccy śledczy pytali też saudyjskiego prokuratora, gdzie znajduje się ciało dziennikarza i czy ma dowody świadczące o tym, iż było to zaplanowane morderstwo.